MojElektromobil

Počas posledného týždňa sa vo svete elektromobility udialo hneď niekoľko zaujímavých vecí. Aby ste o žiadnu dôležitú informáciu neprišli, pripravili sme pre vás prehľad tých najzaujímavejších správ, ktoré prišli počas prebiehajúceho týždňa.

Tesla pridala do svojich elektromobilov novinku, špeciálne pre Britániu

Tesla nedávno začala dodávať nové vozidlá Model S a Model X v Spojenom kráľovstve, no s nečakaným zvratom. Po ukončení konfigurácií s pravostranným riadením pre tieto modely sklamal výrobca mnohých kupujúcich. Pre tých, ktorí napriek zmene chceli svoju vlastnú Teslu, však spoločnosť ponúkla zábavnú kompenzáciu: „The Reacher,“ šikovnú uchopovaciu tyč.

V Európe našli obrovské ložisko špeciálnych hornín, dôležitých pre elektromobily

Obrovské podzemné ložisko vysokokvalitného fosfátového kameňa v Nórsku sa aktuálne považuje za najväčšie na svete. Podľa dostupných informácií je dostatočné na uspokojenie svetového dopytu nielen po hnojivách, ale aj dopytu po solárnych paneloch a batériách pre elektrické autá v priebehu nasledujúcich 100 rokov. Asi 90 % celosvetovo vyťaženého fosfátového kameňa, ktorý sa používa pri výrobe fosforu, je určeného pre priemysel hnojív.

Testovali sme špeciálnu elektro-kolobežku

Spoločnosť Xiaomi, ktorá patrí k tým najväčším technologickým spoločnostiam na svete, len nedávno predstavila svoju najnovšiu kolobežku. Tá má 70 km dojazd, maximálnu rýchlosť 25 km/h a duálne odpruženie. My sme teraz mali možnosť ju otestovať a prinášame vám naše pocity z tejto elektrickej kolobežky.

Zmeny pre kolobežkárov už sú za rohom

Prechod na zelenú mobilitu otvoril viacerým jednotlivcom aj firmám obzory, ktoré sa mnohí z nich rozhodli aj využiť. Dopredu sa tlačia alternatívne spôsoby dopravy, medzi ktoré patria aj elektrické bicykle či kolobežky. Teraz však niektorých majiteľov elektrických kolobežiek čakajú zmeny. Už od 23. decembra tohto roka začína platiť povinnosť platenia PZP aj pre majiteľov elektrických kolobežiek.

Peugeot predstavil svoj nový elektromobil

Peugeot e-2008 bol ako druhé elektrické elektrické vozidlo francúzskej značky predstavený ešte v roku 2019. Odvtedy prešiel niekoľkými úpravami, pričom tá najvýraznejšia sa týkala optimalizácie pre predĺženie dojazdu z pôvodných 320 na výsledných 345 kilometrov, podľa metodiky WLTP. V pozadí stála úprava prevodového pomeru, nové pneumatiky či tepelné čerpadlo.

Testovali sme aj Plug-in hybridný Opel

V minulom roku som mal možnosť na krátky čas sa zoznámiť s plug-in hybridnou Astrou, teraz som ju mal k dispozícii na celý týždeň. Výrobca síce oficiálne auto uvádza ako ASTRA HYBRID, takže by to mohlo evokovať to, že batériu nie je možné nabíjať z externého zdroja. Ide však o klasický PHEV so všetkými jeho výhodami aj nevýhodami.

8. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+