MojElektromobil

Automobilová spoločnosť zameraná výhradne na elektromobily – NIO, prišla s revolučným konceptom. Okrem klasického nabíjania batérií elektromobilov si majitelia ich vozidiel môžu dokonca aj vymeniť. Ušetrí sa tak množstvo času, ktorý by vozidlo strávilo na nabíjacej stanici, informuje CNEVpost.

Tentokrát spoločnosť oznamuje, že sa im podarilo dosiahnuť významný míľnik. V Číne totiž otvorili už 1 500 staníc na výmenu batérií. Podľa správy spoločnosti sa až 410 z nich nachádza v blízkosti diaľnic a ostatné rovnomerne rozmiestnili po celej krajine. Spoločnosť tvrdí, že až 72,44 % majiteľov vozidiel tejto značky má najbližšiu výmennú stanicu maximálne 3 kilometre od svojho domova.

Do dnešného dňa spravili viac ako 24 miliónov úkonov spojených s výmenou batérií. To predstavuje viac ako 50 000 takýchto servisov denne, čo je v priemere jeden úkon za 1,8 sekundy celosvetovo. Podľa štatistík sa tak až 60 % nabíjaní batérií elektromobilov NIO realizuje práve na výmenných staniciach. V týchto staniciach dokáže firma uložiť až 1,36 milióna kWh energie. Pre Čínu ide o veľmi výhodné riešenie, pretože dokážu ušetriť až 300 miliónov Yuanov ročne na cenách elektrickej energie, keďže tá je lacnejšia práve v nočných hodinách.

Okrem toho spoločnosť preferuje na získavanie elektrickej energie čisté zdroje, ako napríklad slnečnú energiu či vietor. Pri kúpe vozidla si môžu zákazníci priamo vybrať, či si chcú kúpiť svoju batériu, alebo si zvolia lacnejšiu možnosť, a to prenájom batérie. Na výber majú zo základných verzií, a to 70 a 75 kWh, ale aj väčšej 100 kWh batérie.

Tretia generácia staníc uskladní až 4-krát viac batérií

Prvé takéto stanice prišli na trh už v roku 2018, kedy predstavila spoločnosť koncept výmeny batérií a ich stanice prvej generácie. K prvým 200 staniciam sa v roku 2021 pridali ďalšie, už lepšej druhej generácie. Tretiu generáciu predstavili na NIO Day 2022 v decembri minulého roka. Tieto najnovšie už dokážu uložiť 21 batérií, staršie 13 a tie najstaršie len 5.

Spoločnosť predstavila plány, v ktorých sa uvádza, že do konca tohto roka chcú postaviť až 400 nových staníc na výmenu batérii. Tento plán však prehodnotili a rozhodli sa, že toto číslo zvýšia až na 1 000. Do konca roka tak chcú mať celkovo až 2 300 takýchto staníc v Číne. Spoločnosť nasadí približne 100 staníc na výmenu batérií v júni a potom ešte zrýchli, informoval William Li, zakladateľ Nio. V Európe zatiaľ nájdeme len 17 takýchto špeciálnych staníc na výmenu batérie.

Náš tip
Slováci sa obrátili na Elona Muska. Žiadajú lokálny servis pre svoje Tesly
26. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+