MojElektromobil

Britská spoločnosť prichádza s návrhom revolučnej batérie. Tá by sa mala dokázať nabiť už za približne 6 minút, čo by výrazne priblížilo nabíjanie elektromobilov tankovaniu spaľovákov. Okrem toho má byť menšia a ľahšia, čo sa však odrazí aj na dojazde, informuje FleetNews.

Spoločnosť Nyobolt, ktorá ma svoje sídlo vo Veľkej Británii prichádza s revolučnou batériou pre svoj nový elektromobil. Systémovo skúšali všetky možnosti toho, ako zefektívniť batériový systém, a zároveň celkový proces nabíjania. Víziou spoločnosti je najmä dosiahnuť priblíženia sa času nabíjania k času tankovania pohonných hmôt na pumpách.

Spoločnosť uvádza ako jeden z najväčších problémov dnešných batérií to, že sú veľké a ťažké, no zároveň veľmi drahé. Okrem toho potrebujú množstvo nerastných surovín, ktorých na svete máme obmedzené množstvo. Nový elektromobil Nyobolt EV majú vybaviť batériou s kapacitou 35 kWh, ktorá by sa mala nabiť z 0 na 100 % za približne 6 minút.

nyobolt
Nyobolt EV s novou batériou | Zdroj: Nyobolt

Táto batéria už svojou kapacitou naznačuje, že nebude patriť k tým najväčším a pocítiť to aj na dojazde. Napríklad taký Mercedes GLC 300de 4matic, ktorý sme nedávno testovali, má batériu s kapacitou približne 31 kWh, no ide o plug-in hybrid. V prípade Nyobolt EV by však dojazd mal dosahovať až 250 km na jedno nabitie. Takáto batéria má podporovať spomínané ultra-rýchle nabíjanie, ktoré časom môže výrazne znížiť využiteľnú kapacitu(zdravie) batérie.

Zníži sa kapacita batérie takýmto nabíjaním?

Britská spoločnosť však dodáva, že ich batéria bez problémov vydrží až 2 000 nabíjacích cyklov bez toho, aby sa jej zdravie výraznejšie zhoršilo.

„Odomknutie výziev, ktorým čelia dizajnéri elektrických vozidiel, bolo kľúčom k vývoju našich prelomových rýchlo-nabíjacích batérií. Predtým nebolo možné použiť ľahké rýchlo-nabíjacie vozidlo bez ohrozenia jeho životnosti, a tak sa ľudia spoliehali na nákladné a veľké akumulátory vo vozidle. S našou jedinečnou technológiou sme dosiahli šesťminútové nabitie auta a vyvinuli menšie batérie, ktoré dokážu dodať viac energie a nabiť sa za kratší čas.”

SaiShivareddy, generálny riaditeľ Nyobolt

Spoločnosť pri vývoji nových batérií spolupracuje s firmou Callum. Obe firmy si spoluprácu pochvaľujú a v novom type batérií vidia budúcnosť. Takto rýchlo-nabíjateľné batérie využijú najmä majitelia elektrických vozidiel, ktorý nemajú prístup k domácemu nabíjaniu. V UK do tejto kategórie patrí až 40 % domácností. Vedenie oboch firiem poznamenáva, že práve táto batéria dokáže urýchliť prechod na bezemisnú dopravu, ktorý sa snažia krajiny v blízkej budúcnosti dosiahnuť.

Náš tip
Chorvátsko s Renault Megane E-Tech. Žiadna odťahovka či slabý dojazd sa nekoná
19. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+