MojElektromobil

Nemecko v roku 2021 prijalo plán, ktorý hovoril o vybudovaní silnej nabíjacej infraštruktúry. Konkrétne sa v ňom hovorilo o jednom milióne nabíjacích staníc, ktoré by mali byť postavené na nemeckom území do roku 2030. Teraz sa však objavili informácie, že krajina a najmä jej vláda od tohto plánu upustila, informuje Technik-smartphone-news.

Plán zhatilo aj domáce nabíjanie

Celkovo išlo o veľmi zaujímavý, no zároveň aj mimoriadne trúfalý projekt. Jeho cieľom bolo vytvoriť takú nabíjaciu infraštruktúru v krajine, že prechod na elektromobilitu nebude predstavovať problém. Už v tomto roku však Nemci zistili, že plán sa vôbec nedodržiava. Môže za to najmä nedostatok záujmu, ale aj zatiaľ stále pomalý prechod na bezemisnú dopravu.

Jednou z hlavných príčin odklonenia sa od plánu je aj domáce nabíjanie. Podľa štatistík na jedno verejné nabíjanie vozidla pripadá až takmer 9 domácich. Aj preto, že sa domáce nabíjanie teší popularite sa cieľ 1 milión nabíjacích staníc odkláňa od reality. Domáce nabíjanie spopularizovalo hlavne pohodlie a tiež ceny energií. Aj u nás si totiž nabijete elektromobil doma za zlomok ceny verejného nabíjania.

Mercedes-Benz GLC 300de 4matic | Zdroj: Michal Lauko
Na Slovensku zatiaľ podobný plán nemáme | Zdroj: Michal Lauko

Momentálne sa v Nemecku nachádza približne 85 000 verejne dostupných nabíjacích staníc. Z nich cca pätina predstavuje tie s označením rýchlonabíjacie. Už aj samotní nemeckí štátni predstavitelia prišli na to, že plán bol prestrelený a nerátal s viacerými inými faktormi. Teraz sa po dohode rozhodli, že do roku 2030 im bude stačiť postaviť 450 000 verejných nabíjacích staníc. Práve toto číslo by malo odpovedať prepočtom a potrebám majiteľov elektromobilov.

Podľa vyjadrení Nemci nechcú, aby nabíjacích staníc mali príliš mnoho na to, aby ich reálne dokázali aj používatelia využívať. Mohlo by sa totiž stať, že by ich nevyužívali v takej miere, aby boli pre spoločnosti ziskové.

Náš tip
Elektromobily vs spaľováky. Ktoré si dlhšie držia svoju hodnotu?
21. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+