MojElektromobil

Prechod na bezemisnú dopravu dokáže presvedčiť aj veľké firmy, aby postupne elektrifikovali svoju flotilu. Tomu svedčí aj fakt, že medziročne výrazne narástli predaje elektrických kamiónov, ktoré prevážajú objemný náklad. V roku 2022 narástol voči predchádzajúcemu roku počet nákladných elektrických vozidiel o 200 %. Mnoho krajín vie, že práve tento typ dopravy tvorí najviac škodlivín v cestnej doprave, informuje portál Hybrid.

V dnešnej dobe nie je mnoho výrobcov, ktorí môžu ponúknuť aj bezemisné vozidlá pri nákladnej doprave. Medzi tých najväčších a najperspektívnejších patria najmä Volvo, Tesla, BYD, Daimler, Kenworth a Peterbilt. Práve prvé spomenuté Volvo je momentálne na tomto trhu lídrom. V minulom roku predali až viac ako 4 300 elektrických nákladných vozidiel. V Európe mali podiel 32 % a v USA viac ako 50 %.

Najviac prihlásených nákladných automobilov na svete však v minulom roku zaznamenali v Číne. Môže za to aj tamojšia spoločnosť BYD, ktorá okrem toho vyrába aj autobusy alebo smetiarske autá. Naopak taký hráč na trhu elektromobility, akým je Tesla, sa momentálne ešte na tomto trhu len ohrieva. Dlho odkladaný elektrický ťahač Tesla Semi sa predstavil už v roku 2017, no na prvé kúsky si museli zákazníci počkať až do konca minulého roka.

zse drive hypercharging
Kamión sa nabíja na verejnej stanici | Zdroj: ZSE Drive

Medzi spoločnosti, ktoré sa rozhodli využívať kamióny od Tesly patria napríklad Pepsi, Walmart či UPS. Konkurenciu chce odstrašiť najmä tvrdeniami, že Tesla Semi dokáže nabíjať až neuveriteľným výkonom – 1 MW. Okrem toho dokáže na jedno nabitie prejsť až 800 km, čo jej väčšina konkurencie môže len závidieť. Napríklad taký Daimler vyrába ťahače, ktoré dokážu na jedno plné nabitie prejsť maximálne 370 km. Nabíjanie tiež mierne zaostáva, keď 80 % nabijete za 90 minút.

Dotácie neprichádzajú do všetkých krajín

Očakáva sa, že práve Daimler chystá postaviť sieť 16 nabíjacích staníc, ktoré by mohli byť dokončené do konca tohto roka. To by určite zlepšilo celkovú infraštruktúru a zefektívnilo prevoz nákladu po celom USA. Podľa štatistík Zem potrebuje prechod na bezemisné kamióny, a to najmä preto, lebo práve oni tvoria až 70 % smogových plynov a 80 % karcinogénnych látok z pozemnej dopravy. Americké ministerstvo aj preto schválilo dotáciu až 1,5 miliardy dolárov na výstavbu nabíjacích staníc.

Náš tip
Elektromobily vs spaľováky. Ktoré si dlhšie držia svoju hodnotu?


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

20. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+