MojElektromobil

Automobilový priemysel prechádza obmenou, keďže predaje elektromobilov celosvetovo rastú. Aj preto ľudia zvažujú, či si elektromobily udržia svoju hodnotu lepšie ako tradičné autá so spaľovacím motorom. Zatiaľ čo elektromobily často prichádzajú s vyššou počiatočnou cenou, dlhodobé úspory a odpisy zohrávajú kľúčovú úlohu pri určovaní ich celkovej hodnoty, informuje Motortradenews.

Nový výskum naznačuje, že elektrické autá sa môžu znehodnocovať o niečo rýchlejšie ako tradičné vozidlá. V priemere sa predpokladá, že elektromobily stratia až 50 % svojej pôvodnej hodnoty, kým dosiahnu 58 000 km. To zodpovedá približne trom rokom bežného používania auta. Na porovnanie, vozidlá so spaľovacím motorom sa v rovnakom rozsahu najazdených kilometrov znehodnotia v priemere o 39,1 %.

K znehodnoteniu auta prispieva niekoľko faktorov, vrátane najazdených kilometrov, histórie údržby, veku, reputácie značky, dopytu na trhu, celkového stavu a potenciálnych vládnych stimulov. Aj keď elektromobily nemajú zložité spaľovacie motory, ich kapacita a výkon batérie tiež ovplyvňujú amortizáciu. Odhaduje sa, že lítium-iónové batérie bežne používané v elektrických vozidlách vydržia 15 až 20 rokov. Často ide o dlhšie obdobie ako životnosť samotných vozidiel.

Oplatí sa teda elektromobil z druhej ruky? | Zdroj: Michal Lauko

Keďže technológia v automobilovom priemysle neustále napreduje, novšie modely EV s vylepšenými funkciami a schopnosťami môžu mať vplyv na dlhodobú hodnotu starších modelov. Kupujúci vyhľadávajú najnovšie trendy a funkcie, čo môže viesť k zníženiu cien používaných modelov. Výrobcovia elektromobilov si uvedomujú, že si musia udržať náskok pred týmito trendmi, aby naplnili očakávania zákazníkov.

Oplatí sa teda elektrické auto?

Aj keď si dieselové vozidlá tradične držia svoju hodnotu lepšie ako benzínové alternatívy vďaka spoľahlivosti a palivovej úspornosti, posun smerom k ekologickému povedomiu a zníženej uhlíkovej stope vedie k nárastu predaja elektrických áut. Aj keď v súčasnosti neprekonávajú tradičné vozidlá z hľadiska držania si hodnoty, očakávame, že rast odvetvia a neustále zlepšovanie zvýši ich dlhodobú hodnotu.

Najprv treba pochopiť faktory, ktoré ovplyvňujú hodnotu vozidla v čase. Ak sa rozhodnete kúpiť jazdené auto od overeného predajcu, určite tým nespravíte chybu či už siahnete po elektrickom alebo klasickom automobile. Podľa štatistík sa momentálne stále rýchlejšie znehodnocujú elektromobily, no očakáva sa, že časom s väčšou výrobou sa misky váh preklopia.

Náš tip
Dacia Sandero príde ako elektromobil. Cieľom je udržať cenu čo najnižšie
20. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+