MojElektromobil

Európsky trh s osobnými automobilmi zaznamenal aj v apríli celkový nárast a dosiahol takmer jeden milión nových registrácií, čo predstavuje medziročný nárast približne 16 %. Segment plug-in, teda nabíjacích vozidiel, expandoval o niečo rýchlejšie a podľa dostupných informácií bolo v apríli v Európe zaregistrovaných viac ako 197 000 nových plug-inov, čo je približne o 25 % viac ako bolo pred rokom.

Na Slovensku pretrváva v počte registrácií nových vozidiel rovnaký stúpajúci trend ako v Európe. Medziročný nárast nových registrácií sa pohybuje za mesiac apríl na úrovni približne 9 %.

Predaj elektrických vozidiel vzrástol o 50 %

Čo je ešte dôležitejšie, segment plne elektrických vozidiel medziročne vzrástol o 50 %, čo predstavuje viac ako 120 000 registrovaných vozidiel. To je približne 13 % z celkového počtu nových registrácií. Na druhej strane plug-in hybridy zaznamenali v počte nových registrácií medziročný pokles približne o 4 %.

Počet nových registrácií elektromobilov a plug-in hybridov

Typ vozidlaPočet nových registráciíMedziročný nárast/poklesPodiel z celkového počtu nových registrácií
Elektromobil122 500nárast o 50 %13 %
Plug-in hybrid75 400pokles o 4 %8 %
Celkom197 950nárast o 25 %21 %

Tento rok tak bolo v Európe zatiaľ zaregistrovaných viac ako 867 000 osobných plug-in vozidiel, čo je približne o 20 % viac ako v roku 2022. Pre porovnanie bolo v Európe v roku 2022 zaregistrovaných spolu viac ako 2,6 milióna nových elektromobilov a plug-in hybridov. To predstavovalo asi 23 % z celkového objemu všetkých registrácií.

Najlobľúbenejším modelom sa stala Tesla Model Y

Najpredávanejším elektromobilom v Európe v apríli a tiež za posledných šesť po sebe nasledujúcich mesiacov bola Tesla Model Y. Len v mesiaci apríl sa predalo spolu 10 778 vozidiel.

Ďalej nasleduje Volkswagen ID.4 (6 682 predaných vozidiel), Volvo XC40 (6 004 BEV a PHEV predaných spoločne) a Volkswagen ID.3 (5 927). Za zmienku stoja aj modely na platforme MEB, ktoré si obhájili silné pozície v prvej šestke, Škoda Enyaq iV (5 101 predaných vozidiel) a Audi Q4 e-tron so 4 991 predanými kusmi. Na siedmej a ôsmej pozícii sa umiestnili plne elektrické MG 4 a Dacia Spring, ktoré nám ukazujú silnejúcu pozíciu elektromobilov vyrobených práve v Číne.

plug-in vozidlá
Počet predaných elektromobilov a plug-in hybridov | zdroj: Insideevs.com

Prekvapil nás však fakt, že Tesla Model 3 sa neumiestnila za mesiac apríl ani v prvej desiatke. A to aj napriek tomu, že od začiatku roka 2023 si drží celkovo piatu pozíciu s počtom predaných kusov 22 703. Na prvom mieste je s 83 340 predanými vozidlami Tesla Model Y, po ňom nasleduje Volvo XC40, Volkswagen ID.3 a Volkswagen ID.4.

Tesla tak naďalej zostáva v Európe podľa celkového počtu registrovaných vozidiel najpopulárnejšou značkou v triede “áut do zásuvky”. Ak by sme však počítali objem predaných automobilov BEV a PHEV súčasne, americká automobilka mierne zaostáva za spoločnosťou Stellantis, ktorá vznikla fúziou dvoch veľkých automobiliek – francúzskej skupiny PSA a talianskej skupiny FCA.

Náš tip
Nový cenník GreenWay: Od 1. júla 2023 bude nabíjanie lacnejšie, končí prenos nevyužitej energie
16. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+