MojElektromobil
  • Nový nabíjací hub sa bude nachádzať v Bratislave na Landererovej ulici
  • Poskytne 6 ultra-rýchlych nabíjacích bodov a 4 AC body
  • Chýbať nebude ani príprava pre indukčné nabíjanie
  • Elektromobilisti dostanú aj zázemie, kde môžu počkať, kým sa ich vozidlo nabije

Možno ste už začuli, že v Bratislave sa chystá nový projekt. Na Landererovej ulici v najbližších mesiacoch vznikne nabíjací hub, aký na Slovensku ešte nemáme. Okrem samotných nabíjacích bodov poskytne aj zázemie, ktoré sa určite hodí.

400 kW nabíjanie po prvýkrát na Slovensku

Nachádzať sa tu bude 6 DC bodov s CCS konektorom a maximálnym výkonom 400 kW, ktoré budú doplnené a 4 AC body. Naraz sa bude môcť nabíjať až 10 elektromobilov. 400 kW výkon bude na Slovensku poskytnutý vôbec po prvýkrát a momentálne na trhu nemáme elektromobily, ktoré by boli schopné ho prijať.

nabijaci hub zse drive landererova
Zdroj: ZSE Drive

To ale neznamená, že v najbližšom čase také neprídu, takže tento hub bude pripravený aj pre budúcnosť. Zasadený bude do architektúry nového bratislavského “downtownu” hneď oproti Panorama City vedľa poslednej, ešte nedostavanej budovy Sky Parku.

Pôjde o celú budovu, ktorá bude samozrejme energeticky maximálne efektívna. Pre nabíjanie bude použitá elektrická energia vytvorená vodnými elektrárňami a nebude chýbať ani obľúbená zelená strecha. DC nabíjacie body budú zastrešené, takže problémom nebude ani zlé upršané počasie.

nabijaci hub zse drive landererova
Zdroj: ZSE Drive

Elektromobilisti budú mať vnútri svoje zázemie, nebude chýbať kaviareň či priestor na oddych, ktorý môžu využiť počas nabíjania. ZSE Drive odhaduje, že priemerný čas strávený na nabíjačke bude 25 minút.

V budúcnosti aj bezdrôtové nabíjanie

To, že pri tomto projekte sa myslelo aj na budúcnosť, potvrdzuje aj príprava na indukčné nabíjanie. To je síce ešte pomerne vzdialené, no keď bude takáto možnosť naozaj reálna, tento nabíjací hub vám ju poskytne. Ide o pilotný projekt, no ZSE Drive nevylučuje, že ďalšie podobné huby budú postavené aj na iných miestach Slovenska.

nabijaci hub zse drive landererova
Zdroj: ZSE Drive

ZSE Drive má na Slovensku momentálne 157 DC nabíjacích bodov a plány do budúcna sú jasné. Sieť sa bude aj naďalej rozširovať. Do konca budúceho roka je v pláne postaviť ďalších 120 ultra-rýchlych nabíjacích bodov naprieč celým Slovenskom. Nové nabíjacie huby majú vyrásť nielen v krajských, ale aj okresných mestách. Tam, kde to dáva zmysel. Okrem toho sa bude spoločnosť zameriavať aj na rozširovanie starých lokalít.

Na niektorých tak vymení CHAdeMO konektor za CCS a z jedného nabíjacieho bodu urobí dva. Majitelia starších japonských áut však zúfať nemusia, niektoré lokality s CHAdeMO konektormi zostanú zachované.

Náš tip
Slovensko v roku 2022: Koľko staníc pridali a aké novinky ohlásili ejoin, GreenWay a ZSE Drive?
23. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+