MojElektromobil

Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) nedávno zverejnila prehľad stavu slovenskej elektromobility z pohľadu počtu prihlásených vozidiel a počtu verejných nabíjacích bodov. Dozvedeli sme sa, že na Slovensku máme už 1483 verejných nabíjacích bodov rozmiestnených na 629 lokalitách. Medziročne počet nabíjacích bodov na Slovensku narástol o 45 % a pokrytie lokalít o 46 %. 

Nás už tradične zaujímalo ako sa situácia vyvíjala u trojice najväčších prevádzkovateľov nabíjacích staníc na Slovensku. V niekoľkých otázkach sme ich požiadali o zhodnotenie roka 2022 z pohľadu vývoja nabíjacej siete, no súčasne sme sa pýtali aj na najväčšie zmeny, ktoré sa u nich udiali v danom období.

23.1.2023 – Doplnené oficiálne vyjadrenie ZSE Drive.

✅ Nemali by ste prehliadnuť:

TIP na konferenciu: Plánujete kúpu elektromobilu do firmy? Poradíme vám na konferencii eFleet Day 2023 už 29. marca. Akčný plán pre elektromobilitu, reálne dáta, postrehy a skúsenosti z praxi, firemné procesy a nástroje, ale aj financovanie či úspora nákladov. To všetko a omnoho viac pod jednou strechou.  Registrácia na eFleet Day 2023 prebieha na stránke www.efleetday.sk

ejoin

Ako to vyzeralo v sieti najmladšieho prevádzkovateľa nabíjacích staníc ejoin GO? Ten na rok 2022 avizoval rozširovanie svojej nabíjacej siete, zverejnenie mobilnej aplikácie či spustenie inštalácie DC nabíjacích staníc s výkonom 120 kW a viac. Koľko z toho sa reálne podarilo realizovať? Uplynulý rok pre nás zhodnotil Tomáš Kuník, obchodný zástupca spoločnosti ejoin.

V ejoin hodnotíme uplynulý rok ako úspešný. Podarilo sa nám rozšíriť nabíjaciu sieť o ďalšie desiatky lokalít a viac ako 80 nabíjacích bodov po celom Slovensku, vrátane takmer 20 DC nabíjacích bodov. Zároveň sme do siete zapojili prvú nabíjaciu stanicu s výkonom 120 kW, ktorá sa nachádza pred obchodným centrom Arkadia v Trnave a je vybavená dvomi CCS2 konektormi.

Nová aplikácia a autentifikácia cez kód

Na prelome leta a jesene sme spustili dlho očakávanú mobilnú aplikáciu ejoin GO spolu s unikátnou platformou pre nabíjanie Smart Fuel Pass. Určená je nielen pre zákazníkov, ktorí chcú nabíjať, ale aj tých, ktorí premýšľajú nad tým, ako sprístupniť nabíjaciu stanicu verejnosti. Platforma je unikátna najmä vďaka integrovanému platobnému systému od spoločnosti Ultima Payments, ktorý je licencovaný Národnou bankou Slovenska. Vďaka tomu zákazník platí za odobranú energiu hneď po ukončení nabíjania a peniaze sa tak presúvajú na účet majiteľa nabíjacej stanice okamžite.

Zákazníci zaregistrovaní v aplikácii ejoin GO, respektíve v platforme Smart Fuel Pass, získavajú možnosť nabíjať nielen na našich nabíjacích staniciach, ale tiež nabíjacích staniciach iných prevádzkovateľov. Samozrejme, aplikácia ejoin GO poskytuje komplexné informácie o aktuálne prebiehajúcom nabíjaní, históriu transakcií či podrobnú mapu všetkých dostupných nabíjacích bodov s online stavom, teda informáciami o ich obsadenosti, cene za nabíjanie, dostupnom výkone ale aj záujmových bodoch v okolí lokality. Registrovaní zákazníci v mobilnej aplikácii môžu nabíjanie spúšťať viacerými spôsobmi – jedna z noviniek je e-kód. Systém na žiadosť vygeneruje unikátny kód, ktorý je možné zadať do našej AC stanice s numerickou klávesnicou a autorizovať tak nabíjanie.

Rozšírenie ponuky nabíjacích staníc

Pripomeňme si, že spoločnosť ejoin neprevádzkuje len sieť nabíjacích staníc ejoin GO. Súčasne je aj výrobcom a predajcom nabíjacích staníc pre rôzne subjekty. Časť noviniek z roku 2022 sa preto týka aj tejto oblasti.

Sme tiež veľmi radi, že v roku 2022 sme naše portfólio produktov rozšírili o nový typ DC nabíjacích staníc. K dispozícii máme malé DC stanice s výkonom od 30 do 40 kW, ale tiež výkonné DC stanice s výkonom do 240 kW. Kompaktné DC stanice sú nainštalované už v mnohých obciach a mestách po celom Slovensku, výkonné DC stanice sme zatiaľ dodávali našim partnerom, no už čoskoro budeme inštalovať prvé kusy do verejnej nabíjacej siete ejoin GO.

Ani ejoin nebol výnimkou. Cenník svojich nabíjacích služieb menil počas roka 2022 k 1. júlu 2022. Aktuálny cenník ejoin vstúpil do platnosti do 1. januára 2023.

BMW 330e Touring TEST
BMW 330e Touring na nabíjacej stanici ejoin | Foto: Redakcia

GreenWay

Spoločnosť GreenWay podľa svojich predošlých vyjadrení plánovala vybudovať približne 150 nových nabíjacích staníc, pričom hlásila prechod od  nabíjacích staníc s výkonom 50 kW v prospech zariadení s výkonom 100 a 150 kW. Pripomeňme si aj to, že rok 2021 ukončila so sieťou pozostávajúcou zo 447 verejných nabíjacích staníc, z toho 124 na Slovensku a 323 sa nachádza v Poľsku.

Kam sa posunula počas ostatných 12 mesiacov? Odpovede na naše otázky a zhrnutie roka 2022 z pohľadu GreenWay poskytol Boris Bukovský PR Specialist spoločnosti GreenWay Infrastructure.

Rozvoj siete, nová aplikácia aj masívna investícia

Rok 2022 bol pre GreenWay prelomový v počte novo pripojených nabíjacích staníc, ale aj rozširovania ponuky služieb. Koncom roka sme prekročili hranicu 1000 nabíjačiek v sieti GreenWay v Poľsku a na Slovensku, čo znamená zdvojnásobenie ich počtu v priebehu jediného roka. Okrem výstavby nových nabíjacích staníc sa spoločnosť zameriavala aj na zvýšenie nabíjacej kapacity na existujúcej infraštruktúre.

Na Slovensku sa počet nabíjačiek zvýšil zo 124 na 260, počet nabíjacích bodov na 152 lokáciách dosiahol 421. Aktuálna mapa všetkých nabíjacích staníc GreenWay je dostupná v aplikácii pre iPhone, Android alebo na webe.

V minulom roku sa počet registrovaných zákazníkov GreenWay zvýšil na 52 tisíc, z toho 8 tisíc tvoria vodiči zo Slovenska a 44 tisíc z Poľska. V priebehu roka sa do siete GreenWay pripojilo 26 tisíc nových vodičov, takže ich počet sa v priebehu roka takisto zdvojnásobil.

Expandujúca sieť a rastúci počet užívateľov je výsledkom vysokokvalitných služieb a užívateľsky orientovaných riešení. V roku 2022 priniesol IT tím spoločnosti GreenWay zákazníkom úplne novú mobilnú aplikáciu s pestrou funkcionalitou, ktorá zjednodušuje využívanie nabíjacích služieb. Aplikácia, ktorá pre GreenWay znamená zásadnú konkurenčnú výhodu, sa u našich zákazníkov teší veľkej obľube.

Začiatok roka 2022 bol pre GreenWay mimoriadne dôležitý z hľadiska vytvárania podmienok pre ďalší rozvoj. Spoločnosť získala investičný kapitál vo výške 85 miliónov eur, čo je najväčšia známa investícia do sektora elektromobility v tejto časti Európy.

Reakcia na zvýšené náklady

Enormné zvýšenie ceny elektrickej energie zasiahlo aj GreenWay, čo sa celkom prirodzene pretavilo do úpravy cenníka. Dozvedeli sme sa celkom však pozitívne správy.

Okrem rozvoja siete a rozširovania ponuky služieb sme museli, žiaľ, reagovať aj na enormné výkyvy cien elektrickej energie. Od 1.11.2022 sa ceny nabíjania zvýšili približne o  30 %. Dobrá správa je, že v najbližšom období už ďalšiu zmenu nepredpokladáme. Citlivo reagujeme na očakávania a kúpyschopnosť klientov. Vždy sa snažíme o udržateľné ceny, pretože chceme byť pri rozvoji elektromobility spoľahlivým partnerom. Veľmi by nás potešilo, ak by sme mohli ceny aj znížiť a určite to spravíme, ak to situácia umožní.

Pripomeňme si, že počas roka 2022 nám spoluzakladateľ a riaditeľ spoločnosti GreenWay, Peter Badík, v rozhovore priblížil ako sa GreenWay pripravuje na elektrickú nákladnú dopravu a prebrali sme aj všeobecné trendy z oblasti elektromobility.

Naabíjacia stanica GreenWay | Zdroj: GreenWay

ZSE Drive

Pohľad na to, ako sa sieť nabíjacích staníc ZSE Drive rozšírila počas uplynulého roka prináša oficiálny blogový príspevok zverejnený začiatkom decembra 2022.

Medzi najväčšie novinky v sieti ZSE Drive patrí rozšírenie nabíjacích staníc do nových okresov Slovenska. Konkrétne ide o Senec (3 lokality, 17 nabíjacích bodov), Starú Ľubovňu (1 lokalita, 5 nabíjacích bodov) a Ružomberok (1 lokalita, 3 nabíjacie body).

Počas roka 2022 malo taktiež dôjsť k posilneniu nabíjacej infraštruktúry v okresoch s vysokým dopytom po nabíjaní – Poprad, Nitra, Žilina či  Banská Bystrica. ZSE Drive k 5. decembru 2022 uvádza, že celá sieť bola počas roka 2022 posilnená o 27 nových lokalít, na ktorých pribudlo spolu 88 nabíjacích bodov.

K decembru 2022 celá nabíjacia sieť ZSE Drive pokrývala 137 lokalít, na ktorých bolo k dispozícii 391 nabíjacích bodov. Prehľadová tabuľka z roku 2021 spomínala 264 nabíjacích bodov, pričom prevádzkovateľ nabíjacej siete prezradil, že počas roka 2022 by malo dôjsť k vybudovaniu približne 47 nabíjacích staníc na 16-tich verejných lokalitách. Ako môžeme vidieť na základe publikovaných čísel, tieto plány boli prekonané.

Z ďalších noviniek, ktoré sme počas ostatné roka evidovali, tu máme vylepšenie mobilnej aplikácie o inkasné platby a záujem o spustenie roamingu so Slovnaftom.

Aj ponuka služieb ZSE Drive, rovnako ako pri ostatných prevádzkovateľoch nabíjacích staníc, musela počas uplynulého roka reagovať na rastúce náklady kvôli zvýšeniu ceny elektrickej energie. Cenník prešiel úpravou v apríli 2022 a najnovšie aj k 1. januáru 2023.

Oficiálne stanovisko s prehľadom zmien za rok 2022 dorazilo dodatočne. Dozvedeli sme sa vďaka nemu dodatočné informácie o novinkách, ako aj presný zoznam nových nabíjacích staníc. ZSE Drive v roku 2023 okrem rozširovania pokrytia svojej siete prišlo s nasledovnými novinkami:

  • Spustilo unikátnu komplexnú propozíciu domáceho nabíjania pre rodinné domy so smart wallboxom a špeciálnou tarifou Elektrina pre Elektromobil umožňujúcou jazdiť za 1,50€ / 100 km
  • Zaviedlo možnosť prehľadu o stave a úhrady faktúry za nabíjanie z mobilnej aplikácie ZSE Drive
  • Implementovalo pokročilý spôsob riadenia spotreby wallboxov na základe voľnej kapacity budovy od spoločnosti GridX
  • Rozšírilo nabíjanie v roamingu o domácu sieť Lidl, v zahraničí o niekoľko ďalších partnerov, napríklad MOL a Petrol, vďaka ktorým slovenskí vodiči určite ocenia bezproblémové nabíjanie na trase Slovensko – Chorvátsko. Spolu tak ZSE Drive umožňuje spolu nabíjanie na 80-tisíc nabíjacích bodoch v 30 krajinách

V priebehu roka 2022 podľa informácií, ktoré zaslala Michaela Dobošová, hovorkyňa Západoslovenská energetika, a.s.,  pribudlo v sieti ZSE Drive 87 nabíjacích bodov, z toho 42 rýchlonabíjacích a 45 pomalých AC nabíjacích bodov v 27 nových lokalitách:

ZSE BA D4 Rovinka Juh
ZSE BA D4 Rovinka Sever
ZSE BA Rezident Mamateyova
ZSE BA Rezident Romanova
ZSE BB Park Snow Donovaly
ZSE NZ McDonald’s Nitrianska
ZSE Partner Roaming BA Danubiaservice
ZSE Partner Roaming BA SARSTEDT
ZSE Partner Roaming BA Squarebizz Bory
ZSE Partner Roaming BA T.O.P. AUTO PREMIUM
ZSE Partner Roaming BB Motor-Car
ZSE Partner Roaming DS Dunauato
ZSE Partner Roaming DS MB Galantská
ZSE Partner Roaming KE Motor-Car
ZSE Partner Roaming NR Motor-Car
ZSE Partner Roaming NR Orbis
ZSE Partner Roaming PO Motor-Car
ZSE Partner Roaming PP Mamut
ZSE Partner Roaming SL AS-SPOL
ZSE Partner Roaming TN JHservices
ZSE Partner Roaming TT Arboria
ZSE Partner Roaming ZM Tanker Čaradice
ZSE PP McDonald’s Štefánikova
ZSE PP Štrbské Pleso
ZSE RK Kozí vŕšok
ZSE SC McDonald’s Triblavina
ZSE ZA Reinoo Framborská
Mapa nabíjacích bodov ZSE Drive | Foto: ZSE Drive.sk
23. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+