MojElektromobil

ZSE Drive na Salóne Elektromobilov 2022 počas panelovej diskusii na tému slovenskej nabíjacej infraštruktúry prezradil, že v blízkej budúcnosti získa nového partnera pre národný roaming – Slovnaft. 

Znamená to, že zákazníci ZSE Drive budú môcť pomocou svojej nabíjacej karty využívať stanice ďalšieho prevádzkovateľa. Konkrétne pôjde o Slovnaft a jeho nabíjaciu sieť MOL Plugee.

K tejto téme sme zisťovali podrobnosti, preto sme sa obrátili na obidve strany – na ZSE Drive aj Slovnaft. Presný termín, kedy bude roaming spustený zatiaľ nepoznáme. Vo všeobecnosti to ale nevyzerá na príliš dlhé čakanie. Obidve spoločnosti totiž spomínajú priamo finalizáciu projektu.

Pre upresnenie, zjednodušene povedané pôjde o vzájomné prepojenie. To znamená, že klienti ZSE Drive budú môcť nabíjať na staniciach MOL Plugee, ale aj naopak klienti MOL Plugee budú môcť využívať nabíjacie stanice ZSE Drive. Priamo pomocou karty či aplikácie svojho primárneho poskytovateľa.

Slovnaft: Roaming pre ZSE Drive finalizujeme

„V rámci projektu NEXT-E, spolufinancovaného EÚ,  by mali prevádzkovatelia nabíjacích staníc poskytovať externý roaming. To znamená, že nabíjaciu stanicu jedného prevádzkovateľa budú môcť využiť aj zákazníci iného prevádzkovateľa. Aktuálne Skupina MOL, do ktorej patrí Slovnaft, pracuje na zavedení takéhoto externého roamingu pre zákazníkov ZSE, ako aj ďalších prevádzkovateľov nabíjacích staníc siete NEXT-E. Rovnako tak zákazníci Slovnaftu, využívajúci aplikáciu a služby MOL Plugee, budú môcť svoje automobily nabíjať na „konkurenčných“ nabíjacích staniciach, pričom za službu zaplatia prostredníctvom našej aplikácie MOL Plugee. Momentálne MOL Group pracuje na finalizácii externého roamingu. Keď bude služba k dispozícii zákazníkom, budeme o tom informovať.“

Tatiana Novotná, oddelenie komunikácie, Slovnaft

ZSE Drive: Sme pripravení, čakáme na Slovnaft

Slovnaft a ZSE Drive sú súčasťou spoločného európskeho projektu NEXT-E, ktorého cieľom je aj vzájomná prepojenosť sietí prostredníctvom roamingu. ZSE Drive je po technickej stránke plne pripravená a aktuálne čaká na potrebné úkony zo strany spoločnosti Slovnaft v medzinárodnom v roamingovom hube Hubject. Po ich dokončení budú môcť zákazníci oboch spoločností vzájomne využívať nabíjanie bez potreby ďalšej nabíjacej karty.

Rastislav Žembery,  Úsek e-mobility ZSE Drive

 

Obidve strany teda potvrdili, že spojenie v rámci národného roamingu už čaká len vykonanie posledných potrebných krokov, ktoré sa nachádzajú na strane spoločnosti Slovnaft.

ZSE Drive počas diskusie na Salóne Elektromobilov 2022 Bratislava uviedol, že záujem o možnú spoluprácu prejavili aj ďalší potenciálny partneri. Jedným z nich má byť AgeVolt. V tomto prípade ale ide len o prvotný záujem, takže nie sú známe žiadne podrobnosti.

Náš tip
Dovolenka a cestovanie s elektromobilom: Čo by ste mali vedieť? | Salón Elektromobilov 2022 Bratislava
2. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+