MojElektromobil

Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska pritvrdzuje v boji proti predaju vozidiel so spaľovacím motorom. Tamojšia vláda na čele s premiérom Borisom Johnsonom oznámila, že predaj nových áut so spaľovacím motorom zakáže najneskôr v roku 2035, čo je o celých 5 rokov skôr, než avizovala pôvodne

Má ísť o priamu reakciu na hlasy odborníkov, ktorí upozorňovali, že zavedenie zákazu v roku 2040 nebude mať dostatočný efekt a Spojené kráľovstvo nebude schopné dosiahnuť svoj cieľ nulovej produkcie emisií skleníkových plynov od roku 2050. 

Pôvodne vytýčený horizont desiatich rokov by jednoducho nestačil na potrebnú reguláciu v oblasti používaných motorových vozidiel. Zjednodušene povedané, na cestách by sa stále nachádzal príliš vysoký počet vozidiel so spaľovacím motorom. 

Britská vláda sa pri svojich plánoch pridŕža hesla “čím dlhšie to budeme odkladať, tým horšie to bude”. Johnson sa preto nechal počuť, že ak to umožní situácia, zákaz vstúpi do platnosti ešte skôr než v roku 2035.

Nový plán vlády prináša pre britských motoristov aj ďalšiu veľkú ranu v podobe omnoho tvrdších pravidiel, kedy sa ohlásený zákaz predaja rozširuje aj na vozidlá z kategórie hybridov. Stopku teda dostane benzínový, naftový aj hybridný pohon. Pri kúpe nových vozidiel tak po zákaze zostanú efektívne len čisté elektromobily a vozidlá na vodíkový pohon. 

Zákaz predaja vozidiel so spaľovacím motorom je zámerom, ktorý v ostatných rokoch predostrelo viacero krajín. Napríklad Nemecko, Holandsko a India plánujú zakázať predaj spaľovacích automobilov v roku 2030. Francúzsko plánuje zasiahnuť v roku 2040, no také Nórsko to chce zvládnuť dokonca už v roku 2025. 

Náš tip
7 krajín, ktoré sa chystajú zakázať predaj benzínových a naftových automobilov
6. februára 2020
Zdroj: BBC

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+