MojElektromobil

Holandsko sa pridáva ku krajinám ako Francúzsko, Veľká Británia, Škótsko a India, ktoré oficiálne potvrdili zákaz predaja spaľovacích automobilov. Holandsko bude patriť medzi najambicióznejšie z nich. Naftové a benzínové automobily totiž na tamojšom trhu nekúpite už od roku 2030.

Štyri holandské koaličné strany vydali po 200 dňoch od začatí rokovaní oficiálny plán ohľadom zákazu spaľovacích automobilov v krajine. Ten hovorí o tom, že už o 13 rokov, teda v roku 2030, nekúpite v Holandsku iné ako bezemisné automobily. Pôvodne sa v tejto súvislosti spomínal podobne ako v Nórsku rok 2025. Holanďania si tak dali na splnenie svojho cieľa 5 rokov navyše. Stále sa však jedná o najambicióznejší schválený plán v tejto oblasti na svete. O toto prvenstvo sa delí Holandsko s Indiou, ktorá ma takisto naplánovaný zákaz na rok 2030.

Náš tip
7 krajín, ktoré sa chystajú zakázať predaj benzínových a naftových automobilov

predaj elektromobilov kvoty

Predajom elektromobilov dominujú Tesly

Veľká Británia a Francúzsko sa zaviazali skoncovať so spaľovacími automobilmi do roku 2040, Škótsko do roku 2032. Už čoskoro sa očakáva, že podobné opatrenia príjme aj Nórsko, Nemecko, Kalifornia a Čína, ktorá nedávno zaviedla povinné kvóty pre predaj elektrifikovaných automobilov.

Elektromobily majú v Holandsku menej ako 2 % podiel zo všetkých vozidiel. V rámci predajov nových vozidiel je to 6 %. Na prvý pohľad sa to nezdá veľa, ale Holandsko je v tomto smere jedným z lídrov. Takže rok 2030 je pre túto krajinu určite reálnym. Medzi najpredávanejšie elektromobily v Holandsku patria Tesly Model S a Model X, ktoré nasleduje Hyundai Ioniq Electric a BMW i3.

Zdroj: electrek.co

11. októbra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+