MojElektromobil

Čínske Ministerstvom priemyslu a informačných technológií včera oznámilo, že zavádza povinné kvóty pre predaj elektrických a hybridných automobilov na domácom trhu. Ročné tržby automobiliek pôsobiacich na čínskom trhu za predaj elektrifikovaných vozidiel musia tvoriť od roku 2019 minimálne 10 %. Za nedodržanie kvót im hrozia vysoké sankcie. 

Čína je už pomerne dlhu dobu zástancom masívneho rozširovania elektromobility. Dôvod je čisto pragmatický. Tamojšie mestá totiž neustále bojujú s veľmi zlou kvalitou ovzdušia, ktorá má preukázateľný vplyv na zdravie ich obyvateľov. Preto už dlhšiu dobu avizovala kvóty pre predaj elektrifikovaných automobilov. Posledným návrhom v tejto oblasti bol plán na zavedenie ročných kvót vo výške 8 %, a to od roku 2018.

Náš tip
7 krajín, ktoré sa chystajú zakázať predaj benzínových a naftových automobilov

nabíjanie plug-in hybridov

S tým však nesúhlasilo množstvo svetových automobiliek, pre ktoré by boli tieto podmienky v rámci čínskeho trhu takmer likvidačné. Vláda tak prišla s konečným návrhom, ktorý hovorí o zavedení 10 % ročných kvót s platnosťou od roku 2019. A o ďalší rok stúpnu kvóty na 12 %. Čína chce takýmto spôsobom postupne dosiahnuť úplný zákaz predaja spaľovacích automobilov.

Automobilky tak budú musieť zbierať kredity za predaj tzv. NEV – nových energetických vozidiel. Ak nedosiahnu stanovenú výšku, budú si ich musieť dokúpiť. V opačnom prípade na nich čakajú tvrdé sankcie, pričom im hrozí okrem pokút aj odobranie licencie.

Zdroj: bloomberg.com

29. septembra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+