MojElektromobil

Škótsko je skutočne odvážnou krajinou. Do roku 2032 plánuje eliminovať všetky nové automobily s benzínovým a naftovým pohonom. Primárnu rolu budú podľa predpokladov napĺňať elektromobily či plug-in hybridy

Len pred nedávnom sme poukázali na nórske štatistiky v predaji elektromobilov a plug-in hybrid automobilov. Napriek tomu, že ide o krajinu bohatú na ropu, štatistiky nasvedčujú priamy opak a danému segmentu sa v krajine darí. Opatrenia pre elimináciu benzínových a naftových motorov prijímajú aj krajiny ako Francúzsko či Spojené kráľovstvo. Ide konkrétne o plány eliminácie do roku 2040.

Náš tip
7 krajín, ktoré sa chystajú zakázať predaj benzínových a naftových automobilov

Škótsko rýchlejšie o 8 rokov

Škótsko tak svojimi plánmi predbieha európsku “konkurenciu” o celých osem rokov. Ide o úctyhodné číslo, problémom je, že samotné Škótsko, ktoré sa usiluje o svoju nezávislosť, nemá právomoc v oblasti noriem týkajúcich sa vozidiel a zdaňovania.

“Našim cieľom je, aby sa do roku 2032 v Škótsku zrušili nové benzínové a naftové autá a vany. Koniec obdobia, na ktoré sa vzťahuje náš nový plán zmeny klímy je celých osem rokov pred cieľom stanoveným britskou vládou,” – vyjadrila sa líderka škótskej vlády Nicola Sturgeon.

Náš tip
Až 40% vozidiel predaných v Nórsku za august boli elektromobily a plug-in hybridy!

nizkoemisne zony bezemisne zakaz naftovych vozidiel

Napriek tomu, Škótsko chce podniknúť ďalšie kroky k naplneniu svojho cieľa. “Počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov vypracujeme podrobné plány na masívne rozšírenie počtu nabíjacích staníc vo vidieckych, mestských a domácich lokalitách,” pokračuje Nicola Sturgeon. Takisto uznáva, že znečistenie ovzdušia je významným rizikom pre verejné zdravie a že masívnejšie zvýšenie počtu elektrických vozidiel obmedzí škodlivé emisie.

Odvážne a ambiciózne plány

Škótsko má takisto v pláne úpravu cesty A9, hlavnej škótskej komunikácie, pre vybudovanie prvej diaľnice reflektujúcej potreby vodičov elektromobilov. Ide o obzvlášť účinné opatrenie pre Škótsko, kde obnoviteľná energia predstavuje dôležitú súčasť výroby vďaka veternej a vodnej elektrickej energii. Podarí sa ich však tieto ambiciózne plány naplniť? Po predchádzajúcich oznámeniach sa k problematike začína vyjadrovať aj Nemecko a takisto zvažuje kroky pre elimináciu benzínových a naftových motorov.

Zdroj: electrek.co

7. septembra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+