MojElektromobil

Veľká Británia zakáže od roku 2040 predaj benzínových a dieselových automobilov. O 10 rokov neskôr už nemajú byť na britských cestách žiadne spaľovacie autá, vyjadril sa tamojší minister životného prostredia Michael Gove.

Nie je tomu tak dávno, čo takmer identický plán prezentovala francúzska vláda. Tá si stanovila rovnaký dátum aj cieľ. Hlavným dôvodom nemá byť ani tak ochrana ovzdušia, ako jeho vyčistenie, keďže rovnako ako po celom svete, aj v Británii neustále pribúdajú mestá so zdraviu nebezpečnými hodnotami emisií CO2.

Náš tip
Zákaz vjazdu dieselových vozidiel do centier miest predznamenáva príchod bezemisných zón
india smog nai dilli
Zdroj: nextbigwhat.com

Britská vláda už podnikla opatrenia voči smogu v najznečistenejších mestách, kde vytvorila nízkoemisné zóny. Tie sa dotkli najmä starších dieselových vozidiel. Opatrenia už stihli spôsobiť pokles záujmu Britov o dieselové motory. Veď v prvom polroku 2017 sa predalo medziročne o 10 % “dieselov” menej. Naopak benzínové automobily si polepšili o 5 %.

Predaj elektrických a hybridných áut stúpol medziročne o 30 %, a je tak najrýchlejšie rastúcou časťou trhu. Napriek tomu tvorí tento druh vozidiel len 5 % novoregistrovaných automobilov v Británii. Pre porovnanie, v Nórsku je to okolo 40 %.

Mnohým aktivistom a organizáciám sa nepozdáva rok 2040, ktorý považujú za príliš neskorý. Hovoria pritom, že napríklad Nemecko, Holandsko a India plánujú zakázať predaj spaľovacích automobilov v roku 2030. Nórsko dokonca už v roku 2025.

Zdroj: europe.autonews.com, titulná fotografia: Reuters/Luke MacGregor

27. júla 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+