MojElektromobil

Škoda počas prezentácie konceptu Škoda VISION 7S prezradila, že do konca roka 2026 plánuje na trh uviesť hneď tri nové batériové elektromobily, ktoré by v ponuke mali objaviť po boku modernizovanej verzie Škoda Enyaq iV v novom dizajnovom jazyku Modern Solid. Okrem toho sme sa dozvedeli, že ešte na rok 2023 sú v pláne dva vynovené plug-in hybridy –  nová generácia modelových radov Superb a Kodiaq.

Aby toho nebolo málo, Škoda aktuálne revidovala svoje vyhlásenia a namiesto pôvodne ohlásených troch plne elektrických modelov ich dnes plánuje hneď šesť. Všetky sa majú na trh dostať do roku 2026 a všetky ponesú prvky dizajnového jazyka Modern Solid, ktorý bol vytvorený špecificky pre elektrické modely. Treba však povedať, že reálne ide len o štyri úplne nové modely, nakoľko dva zo šiestich ohlásených modelov budú Škoda Enyaq a Enyaq Coupé v modernizovanej verzii.

Do oficiálneho odhalenia avizovaných modelov ešte zostáva nejaký ten čas, no Škoda už poodhalila ich pozadie. Šéfdizajnér Škoda Auto, Oliver Stefani, so svojim tímom pripravil špeciálne automobilové sochy, ktoré naznačujú, akým smerom chystané novinky mieria. Aspoň z pohľadu základných proporcií.

Čo sa týka úplných noviniek, dočkať sa máme kompaktného kombi, malého mestského SUV, veľkého SUV vychádzajúceho zo štúdie Vision 7S a kompaktného SUV s pracovným názvom Elroq. K vybraným modelom boli zverejnené aj základné informácie.

Kompaktné kombi Škoda | Foto: ŠKODA

Cenovo dostupné SUV aj elektrická alternatíva modelu Karoq

Dozvedáme sa, že dôležitým elektrickým modelom bude malé SUV s dĺžkou asi 4,2 metra, ktoré sľubuje vnútorný priestor na úrovni väčšieho tradičného hatchbacku Scala. Vďaka cene, ktorá má byť okolo hranice 25 000 eur, má toto vozidlo výrazne pomôcť s elektrifikáciou vozového parku nielen v Českej republike a na Slovensku. Novinka sa predstaví v roku 2025.

O kategóriu vyššie zamieri kompaktné SUV s pracovným názvom Elroq. Už meno samo naznačuje, že bude elektrickou alternatívou k tradičnému SUV Karoq. Svetová premiéra je naplánovaná na rok 2024. Na rok 2025 je následne naplánované uvedenie modernizovaných modelov SUV Enyaq iV a Enyaq Coupé iV s novým dizajnom.

Malé mestské SUV Škoda | Foto: ŠKODA

V roku 2026 chce elektromobil Škoda zamieriť aj do ďalšieho dôležitého segmentu. Medzi vozidlá kombi. Asi 4,6 metra dlhé auto sa stane alternatívou k dlhoročnému mladoboleslavskému bestselleru, modelu Octavia.

Elektrická alternatíva modelu Octavia | Foto: ŠKODA

Elektrickú ofenzívu by potom v roku 2026 malo zavŕšiť uvedenie veľkého elektrického SUV s dĺžkou asi 4,9 metra, ktoré bude vychádzať zo štúdie Vision 7S.

Budúce veľké elektrické SUV s dĺžkou asi 4,9 metra | Foto: ŠKODA

V najbližších rokoch sa do predaja dostane viacero nových elektromobilov. Spomenúť si môžeme napríklad nedávno predstavený model Cupra Tavascan, Polestar 4, Volkswagen ID.7, KIA EV5 či Volkswagen ID. 2all. A to je prakticky len vrchol ľadovca.

26. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+