MojElektromobil

Aj keď na Slovensku to tak možno ešte nepociťujeme, bezemisná nákladná doprava naberá na obrátkach. V minulosti sme vám už priniesli články aj o elektrických kamiónoch, domiešavačoch či iných stavebných vozidlách. Teraz spoločnosť Renault predstavuje novú verziu svojho modelu Master, ktorého sa dočkáme aj v elektrickej verzii.

Okrem elektriky tak bude k dispozícii aj verzia s dieselovým motorom a dokonca vozidlo predpripravili aj pre vodíkový pohon do budúcna. My sa však pozrieme na elektrickú verziu dodávky. Tá príde hneď v dvoch variantoch, v závislosti od veľkosti batérie a následného dojazdu. Verzia s nižším dojazdom využíva 40 kWh batériu a tá s vyšším dojazdom má 87 kWh batériu.

Renault Master | Zdroj: Renault
Renault Master | Zdroj: Renault

Rovnako budú k dispozícii dve výkonnostné verzie, a to s výkonom 96 kW alebo 105 kW. V oboch prípadoch sa zákazníci dočkajú krútiaceho momentu 300 Nm. Dojazd vozidiel je potom 180 alebo 410 km podľa štandardov WLTP. Batéria sa v oboch prípadoch nabíja maximálnou rýchlosťou 130 kW, čo v prepočte znamená 229 kilometrov dojazdu za 30 minút nabíjania. Pri 22 kW AC nabíjaní sa dostanete z 10 na 100 % za 4 hodiny.

Renault Master: nechýbajú ani funkcie V2G a V2L

Elektrická verzia dodávky je vybavená aj funkciou V2L, čo znamená, že vo vnútri vozidla nájdete zásuvky, ktorými dokážete poháňať externé zariadenia. Ako príklad môžeme uviesť nabíjanie notebooku alebo pripojenie elektrického náradia. Funkcia V2G potom zabezpečuje, že z vozidla dokážete poháňať aj domácnosť, prípadne chatu alebo podobne.

Po prvýkrát sa v dodávke (aj pri konkurencii) nachádza zabudovaný systém od Google, ktorý vyvíjali firmy spoločne. Beží na Android Automotive OS 12 a nachádza sa v ňom rovno aj Obchod Play. Aj vďaka tomu sú dostupné napríklad prispôsobené Google Mapy, ktoré si lepšie pamätajú vami zadávané adresy. Navyše sú dostupné aj ďalšie aplikácie, ktoré si viete do zariadenia pridať.

Konkurencia

Len minulý týždeň sme vám priniesli informácie o tom, že nákladné vozidlá spoločnosti BYD prichádzajú na Európsky trh. V rámci skupiny vozidiel k nám zavíta aj dodávka BYD ETP3, ktorá prinesie cenovku pod 30 000 €. Ponúkne však len batériu s kapacitou 44 kWh a maximálne DC nabíjanie rýchlosťou 50 kW. Svoju dodávku chystá aj Tesla, ktorá to naznačila na svojom dni investorov. Ďalším konkurentom je aj Ford E-Transit, ktorý prišiel na trh v prvej polovici tohto roka. Ten ponúkne dojazd okolo 250 km (v závislosti od verzie) a nabíjanie rýchlosťou 115 kW.

Náš tip
Lucid Gravity: Najefektívnejšie elektrické SUV na trhu?
21. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+