MojElektromobil

Google Mapy majú už počas najbližších dní prejsť ďalšou aktualizáciou, ktorá okrem iného prinesie aj novinky pre majiteľov elektromobilov. Ako informuje portál Borneo Bulletin, novinka vodičom zjednoduší hľadanie vhodnej nabíjacej stanice pre ich elektrické auto.

O čo vlastne ide? Aplikácia Google Mapy na platformách Android a iOS začne zobrazovať dodatočné informácie o nabíjacích staniciach, pokiaľ budú dostupné. Má ísť napríklad o rýchlosť nabíjania. Zatiaľ to vyzerá tak, že zobrazený bude len slovný popis ako “pomalé, stredne rýchle, rýchle či veľmi rýchlo”, nie konkrétny nabíjací výkon na danom konektore. 

Druhou novinkou je informácia o tom, kedy bola daná nabíjacia stanica využitá naposledy. Má ísť o akýsi pomocný indikátor. Ak nabíjacia stanica nebola využitá už dlhý čas, tak je pravdepodobné, že na danej lokalite niečo nie je celkom v poriadku. Ak naopak bola použitá v posledných hodinách, tak je veľmi pravdepodobné, že funguje podľa očakávaní. Aká presná bude táto informácia je však zatiaľ otázne a rozhodne bude dobré stav preveriť aj cez oficiálnu mapu alebo aplikáciu prevádzkovateľa nabíjacej stanice.

Google Mapy v ostatných rokoch dostali už niekoľko špecifických vylepšení určených pre majiteľov elektromobilov a plug-in hybridov. Išlo hlavne o novinky napojené  na nabíjacie stanice.

Základom bolo prosté zobrazovanie a vyhľadávanie nabíjacích staníc priamo na mapových podkladoch v Google Mapách, k čomu sa pridal aj prehľad informácií o nabíjacích staniciach, kam spadala aj ich aktuálna obsadenosť. Tieto veci postupom času ďalej rozširuje. Nedávno tak pribudlo aj plánovanie zastávok na nabíjanie počas trasy.

Náš tip
V Nitre sa budú vyrábať elektromobily. Prídu vďaka tomu zamestnanci o prácu?
30. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+