MojElektromobil

Spoločnosť Jaguar Land Rover patrí k najväčším zamestnávateľom na území Slovenskej republiky. Na svet však vyšla správa, ktorá hovorí o plánoch spoločnosti so slovenským závodom. Tá sa totiž rozhodla, že u nás začne vyrábať elektromobily pre celý svet. Na Slovensko tak príde značná časť investície, ktorá dosahuje hodnoty až 17 miliárd eur, informuje TASR.

Celá automobilka tak prispôsobuje výrobu momentálnym trendom. Vedenie firmy chystá do roku 2030 priniesť až deväť nových čisto elektrických vozidiel. Celkovú výšku investície do nitrianskeho závodu však zatiaľ nepoznáme. Podľa výkonnej riaditeľky Barbary Bergmeierovej sa spoločnosť snaží vyrábať čo najflexibilnejšie a to tak, aby pokryli potreby širokého spektra zákazníkov.

Zamestnanci si môžu vydýchnuť

To, že automobilka prejde aj na výrobu elektrických modelov ani náhodou neznamená, že by chystali prepúšťanie zamestnancov. Momentálne v závode pracuje približne 5 000 zamestnancov, ktorý doteraz riešili prevažne modely so spaľovacím motorom. Rozšírenie výroby sa chystá na pozemku, ktorý už teraz patrí spoločnosti, no nevyužíva ho na produkciu. Celkovo sa na výrobu automobilov využíva len 50 až 60 % pozemku.

jaguar
Výroba má dobré napojenie aj na železnicu | Zdroj: Google

Zatiaľ nevieme z istotou povedať, aký elektromobil sa v Nitru bude vyrábať. Dokonca možno ešte ten vyrábaný v Nitre neexistuje ani na nákresoch. Konkrétny dátum začiatku výroby tak tiež ešte nepoznáme, no malo by to byť s istotou do roku 2030. Spoločnosť si vybrala nitriansky závod aj z dôvodu výhodnej lokality.

Závod sa nachádza v bezprostrednej blízkosti kľúčových dodávateľov, čo okrem iného aj znižuje náklady a celkovú uhlíkovú stopu výroby. Bonusom je aj výhodné železničné spojenie s krajinami v Západnej Európe, kam môže svoju výrobu spoločnosť presúvať.

Náš tip
Príďte si pozrieť novú Teslu Model 3 Highland naživo | Pozvánka
27. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+