MojElektromobil

Záujem o elektromobilitu aj u nás v Európe stále rastie. Potvrdzujú to aj čísla, ktoré hovoria o 68 % náraste predajov elektrifikovaných modelov v auguste 2023 (oproti 2022). Ide o zatiaľ najvyšší medziročný nárast od júna 2021. Rástol však celý trh s autami a nie len tými elektrickými, informuje CleanTechnica.

Štatistiky z augusta hovoria o 30 % podieli elektrifikovaných vozidiel na celkových predajoch vozidiel v Európe. Klasické elektromobily z toho tvorili až 22 %. Z celoročného hľadiska tak vidíme, že predaje elektrických modelov v tomto roku tvoria 22 % z celkových predajov vozidiel v Európe. Predaj elektromobilov narástol medziročne v auguste o 106 %, čo predstavuje prvý trojciferný rast od júna 2021.

Na vrchole žiadne prekvapenie

Vidno to aj na rozdelení predaja BEV vs. PHEV, pričom čisto elektrické modely predstavovali 75 % všetkých predajov v auguste, oproti ročnému priemeru 67 %. Ako sa však darilo jednotlivým modelom? Takéto sú štatistiky:

predaje ev
Takto sa predávali v auguste jednotlivé modely | Zdroj: CleanTechnica

Na prvom mieste v predajoch sa umiestnila Tesla Model Y. Nejde o žiadne prekvapenie, pretože sa často stáva, že Model Y býva najpredávanejším autom vôbec na našom trhu. Dokonca si prvenstvo medzi elektromobilmi drží už 10 mesiacov po sebe. V auguste sa tak americkej spoločnosti podarilo predať až 21 824 kusov Model Y, k čomu sa ale z druhého miesta prizerá aj Model 3, ktorého sa predalo bezmála 12 000 kusov. Tesla sa tak drží na popredných priečkach a dominuje európskemu trhu, aj vďaka nízkym cenám a dobrému dojazdu.

Na chrbát Teslám dýchajú Volkswagen ID.4, Škoda Enyaq a Volkswagen ID.3. Práve od ID.4 sa očakáva, že v blízkom období dostane update s 82 kWh batériou, čo mu môže pomôcť dotiahnuť sa na konkurenciu a posunúť sa vyššie na pomyselnom stupni víťazov. Nasleduje Enyaq, ktorý sa najlepšie predával v Nemecku, kde predali 3 345 kusov a v Nórsku, kde predali 704 kusov.

predaje ev
Celoročné predaje | Zdroj: CleanTechnica

Pozrime sa však na celoročné predaje elektrifikovaných modelov. Nedosiahnuteľný náskok si tu vytvorila už spomínaná Tesla Model Y. Za ňou nasleduje ako aj v predchádzajúcom prípade Model 3, ktorý však už pred Volkswagenom ID.4 má len minimálny náskok. Ak spočítame aj elektromobily aj plug-in hybridy, tak sa dobre darilo aj modelu Volvo XC40. Z plug-in hybridov sa najviac tento rok predával Ford Kuga PHEV.

Aké majú trhové podiely jednotlivý výrobcovia?

Svoju nadvládu na trhu EV potvrdzuje už dlhší čas Tesla, ktorá dosahuje až 12,3 % trhový podiel. Navýšiť sa to snaží aj pomocou aktualizácií a faceliftov vozidiel. Len nedávno dostala Tesla Model 3 nové vylepšenia a dokonca aj Model Y už začali v Číne ponúkať s vylepšeniami dojazdu a výkonu. Na druhom mieste je Volkswagen, ktorý stále rozširuje svoju flotilu elektrických modelov, napríklad aj o posledný prírastok s názvom ID.7. Tretie BMW napríklad prišlo len nedávno s elektrickým modelom i5, ktoré by mohlo v blízkej dobe nakopnúť jeho predaje a zvýšiť tak trhový podiel spoločnosti.

ev predaje
Podiely jednotlivých automobiliek | Zdroj: CleanTechnica
Náš tip
Najlacnejšie elektromobily na Slovensku: aktuálny zoznam a ceny
4. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+