MojElektromobil

Škoda otvára novú éru svojho radu Enyaq, pričom implementuje vizuálne aj technické zmeny, aby zvýšili zážitok z jazdy. Rôzne verzie sa budú označovať už len číselným označením alebo modelovým označením ako napríklad RS. Úplne tak napríklad zmizne označenie iV. 

Automobilka prostredníctvom tlačovej správy informuje o zmenách a prezradila aj ceny nového modelového roku 2024 pre Slovensko.

Zlepšenia sa nedočkáme len po vizuálnej stránke. Okrem exteriéru sa tieto vozidlá pýšia aj výraznými technickými vylepšeniami. Pripravované modely Enyaq 85 a 85x (vrátane verzie Coupé) vychádzajú zo série Enyaq 80, ktorú nahrádzajú.

Obsahujú špičkové elektromotory zadnej nápravy a vylepšený systém správy a údržby batérie. To sa premieta do vyššieho dojazdu a vyšších rýchlostí nabíjania, spolu so zvýšeným zážitkom z jazdy.

Do ponuky sa dostanú viaceré verzie

Pre perspektívu, Enyaq 85 dokáže prejsť neuveriteľných 565 kilometrov na jedno nabitie WLTP, pričom jeho batéria sa nabije z 10 % na 80 % za krátkych 28 minút. Variant Coupé pocítil zlepšenie ešte viac s dojazdom 576 kilometrov.

Navyše, obe verzie zaznamenali skok v dynamike; ich elektromotor na zadnej náprave teraz ponúkne 210 kW, čo je výrazný nárast oproti predchádzajúcim 150 kW. Výsledkom je, že verzia 85 dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 6,7 ​​sekundy, čím ukrojila dve sekundy času svojho predchodcu.

Skoda Enyaq 85
Skoda Enyaq 85 | Zdroj: Skoda

Enyaq 85x s pohonom všetkých kolies prichádza s výkonom 210 kW. To je o 15 kW viac ako predchodca. Na jedno nabitie dokáže prejsť až 576 km a batériu nabijete z 10 na 80 % rovnako ako pri 85-ke za 28 minút. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h dosiahneme už a 6,6 sekundy.

Enyaq RS sa môže pochváliť optimalizovanou chémiou batérie, vylepšenou tepelnou kontrolou a vylepšenými možnosťami nabíjania. Táto výkonná verzia ponúka vodičom ohromujúcich 250 kW (nárast o + 30 kW) a dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 5,5 sekundy. Aj keď má pôsobivý dojazd 541 kilometrov (alebo 547 pri kupé), jeho maximálna rýchlosť sa drží na hodnote 180 km/h. Vďaka elektromotorom s vysokým krútiacim momentom sa táto maximálna rýchlosť teraz rozširuje aj na modely 85 a 85x (pôvodne 160 km/h).

Novinkou je nové karosárske prevedenie športovo ladenej verzie Enyaq RS. Kým doteraz bola v ponuke výhradne ako kupé, po novom je možné objednať Enyaq RS aj vo variante SUV.

Zamerané na nové funkcie

Okrem výkonu sa Škoda Enyaq 85 2024 aj ostatné modely chvália novou schopnosťou predhrievať batériu. Ako uvádza Jaroslav Mendl, túto funkciu je možné uviesť do chodu buď prostredníctvom navigačného systému automobilu (na ceste k vysokovýkonnej nabíjačke), alebo manuálne prostredníctvom infotainmentu.

Novinkou je aj prepracovanejšie používateľské rozhranie, nová grafika head-up displeja, hlasový asistent Laura a zaujímavou určite je aj funkcia automatického uzamykania vozidla pri vzdialení sa od neho.

Pre prevedenie Enyaq 85 (a vyššie) potom platia aj zmeny v infotainmente vozidla. Dostane nový softvér verzie 4.0, ktorý okrem iného prináša aj úplne prepracované používateľské prostredie. To opäť vychádza z novej identity a filozofie značky Škoda.

ŠKODA Enyaq a výbava Laurin & Klement

Škoda Enyaq prichádza tiež vo vrcholnej verzii Laurin & Klement, ktorá okrem vylepšenej techniky prináša aj výbavu zameranú predovšetkým na komfort.

Čalúnenie interiéru je v tejto verzii na výber v dvoch kožených prevedeniach, a to v béžovom a v čiernom. Predné sedadlá budú špecificky tvarované a budú vyhrievané, ventilované a budú mať masážnu funkciu. Na vyhrievanom multifunkčnom volante nechýba logo L&K a detaily v novom odtieni Dark Chrome.

ŠKODA Enyaq modelový rok 2024: Toto sú ceny pre Slovensko

  • Enyaq 60 s výkonom 132 kW štartuje už od 46 630 eur
  • Výkonnejší Enyaq 85 ponúka navýšený výkon 210 kW a štartuje na cene 52 030 eur, čo znamená, že oproti predchodcovi (Enyaq iV 80) sa predajná cena znížila o 3 220 €
  • Variant Enyaq 85x s pohonom všetkých štyroch kolies a výkonom 210 kW štartuje od 54 300 eur. Aj v tomto prípade je cena v porovnaní s predchodcom (iEnyaq V 80x) nižšia o 3 220 €
  • Športovo ladený model RS s navýšeným výkonom na 250 kW štartuje od 61 670 eur
  • Prevedenie Laurin & Klement s výkonom 210 kW začína na cene 61 840 eur

Všetky verzie ponúkajú už v základe servisný balík, ktorý obsahuje napríklad päťročnú záruku či profesionálnu starostlivosť v podobe päťročného predplateného servisu, po novom bez obmedzenia počtu kilometrov.

Náš tip
Elektrický ťahač eActros si zákazníci po testovacej prevádzke pochvaľujú. Dodať ho vieme do 3 mesiacov od objednania | Rozhovor
18. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+