MojElektromobil

Obavy z dojazdu, ktoré mnohých odrádzajú od prechodu z klasických vozidiel na elektrické vozidlá, existujú už nejaký čas. Výrobcovia robia všetko preto, aby spotrebiteľov presvedčili o opaku. Neustále tak zlepšujú efektivitu a dojazd svojich elektrických modelov. Je zaujímavé, že tieto preteky o prvenstvo v kategórii dojazdu sa neobmedzujú len na bežných výrobcov. V Nemecku prišli s prelomovým modelom auta, informuje AutoEvolution.

Študentská skupina z Technickej univerzity v Mníchove (TUM) s názvom TUfast Eco v prelomovom objave nanovo definovala hranice účinnosti elektrických vozidiel. Ich jedinečné jednomiestne vozidlo, Muc022, nedávno prekonalo rekordy tým, že zdolalo ohromujúcich 2 573 km len na jedno nabitie batérie. Dosiahlo to pomocou iba 15,5 kWh batérie – šesťkrát menšej ako batéria modelu Lucid Air z roku 2023. Rovnako ide o sedemkrát menšiu batériu ako dostal prototyp Mercedes-Benz EQXX, ktorý má dokázať prejsť “až” 747 km.

Tím TUfast Eco predviedol svoj monumentálny úspech na autosalóne IAA Mobility, ktorý sa konal v nemeckom Mníchove. Vozidlo zobrali na letisko, kde jazdou v hangári eliminovali vonkajšie premenné. Tím prekonal predchádzajúci svetový rekord 1 608,54 km, ktorý stanovili IT Asset Partners v Kalifornii v roku 2017. Počas šiestich dní študenti dotlačili Muc022 k jeho limitom. Vozidlo prekonalo predchádzajúci rekord o pôsobivých 60 %.

Študenti spolu s modelom Muc022
Študenti spolu s modelom Muc022 | Zdroj: AutoEvolution

Muc022, pôvodne navrhnutý pre Shell Eco Marathon, prešiel úpravami na zlepšenie aerodynamiky, zníženie hmotnosti a umiestnenie väčšej batérie. Toto ľahké vozidlo s hmotnosťou iba 170 kilogramov dosahuje bezkonkurenčný koeficient odporu vzduchu 0,159. Pokiaľ ide o spotrebu energie, Muc022 sa môže pochváliť s hodnotou 165 km/kWh, čo z neho robí najefektívnejšie elektrické vozidlo súčasnosti.

Mus022 už však má svojho konkurenta

Úplne najnovší model tímu, Muc023, sa môže pochváliť ešte vyššou účinnosťou a aerodynamikou, čo naznačuje prekonávanie ďalších rekordov. Toto však nie je jediný nedávny študentský triumf. „Mythen“, elektromobil vyvinutý Akademickým motoristickým klubom Zurich, ktorý tvoria študenti z ETH Zurich a Lucerne University, sa stal najrýchlejšie akcelerujúcim elektromobilom na svete, ktorý dosiahol rýchlosť 100 km/h iba za 0,956 sekundy.

Študenti spolu s modelom Muc022
Muc022 | Zdroj: AutoEvolution

Je zrejmé, že budúcnosť technológie EV nie je len v rukách veľkých výrobcov automobilov. Možno je čas pre veľké automobilky začať sledovať prácu študentov. Aj pomocou toho môžu zefektívniť niektoré svoje vozidlá ale aj celé procesy výroby.

Náš tip
V Číne vznikla nabíjacia stanica Shell s 258 nabíjacimi bodmi. Denne sa tu nabije až 3 300 áut
26. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+