MojElektromobil

Startup Lucid Motors odhalil svoj “luxusný elektrický superšportový sedan”, ktorý má z pohľadu na akceleráciu a výkon súperiť s Teslou Model S Plaid. Informácie o automobile Lucid Air Sapphire zverejnil portál electrek.

Lucid Air Sapphire konkuruje Tesle Model S Plaid

S výkonom cez 1200 koní dokáže tento elektromobil zrýchliť z úplného pokoja na 60 mph (96,56 km/h) len za 1,89 sekundy. Lucid Air Sapphire automobilka považuje za “prvý plne elektrický superšportový sedan na svete”. Vozidlo disponuje novou interne vyvinutou jednotkou s dvojitým pohonom, ktorá sa vyznačuje vektorovaním krútiaceho momentu s pasívnym systémom AWD.

Lucid Air Sapphire
Zdroj: electrek.co

Dvojica elektromotorov spolupracuje s jedným predným motorom a spolu je možné dosiahnuť výkon presahujúci 1200 koní. Zrýchlenie z 0 na v prepočte 96,56 km/h sa dosiahne pod míľnik dvoch sekúnd. Aby sme boli presní, Lucid Air Sapphire má výkon 1234 koní a ohromujúci krútiaci moment na úrovni 1939 Nm. Auto podľa EPA dosahuje dojazd 687 km s efektivitou 5,8 km / kWh (17,2 kWh/100 km). Do výbavy Lucid Air Sapphire je ďalej možno zahrnúť napríklad aj:

 • 900 V nabíjací systém
 • Vyladené predné a zadné odpruženie, puzdrá, stabilizátory a softvér riadenia
 • Interne vyvinuté algoritmy pre riadenie vektorovania krútiaceho momentu a riadenie trakcie
 • Upravená geometria predného a zadného zavesenia pre zabezpečenie zvýšenej odozvy riadenia
 • Špeciálny softvér na adaptívneho riadenia tlmičov a ladenie pre ABS, kontrolu stability, posilňovač bŕzd a elektronický posilňovač riadenia
 • Nove karbónovo-keramické brzdy s 420 mm rotormi vpredu s 10-piestikovými strmeňmi a 390 mm rotory vzadu so 4-piestikovými strmeňmi
 • Kolesá Aero Sapphire s priemerom 20 palcov vpredu a 21 palcov vzadu
 • Pneumatiky Michelin Pilot Sport 4S špeciálne vyvinuté pre Sapphire
 • Hliníková strecha pre účel zníženia ťažiska
 • Jazdné režimy Smooth, Swift, Sapphire a Track
 • Pohlcujúci zvukový systém Surreal Sound Pro s 21 reproduktormi a kompatibilitou s Dolby Atmos
Lucid Air Sapphire
Zdroj: electrek.co

Pre porovnanie zmienime, že Tesla Model S Plaid má najvyšší výkon 1020 koní so zrýchlením z 0 na 96,56 km/h v priebehu 1,99 sekundy. Jej najvyššia rýchlosť činí 322 km/h s EPA dojazdom 637 km. Cenový rozdiel je ale veľmi výrazný a vozidlo od Lucid Motors je viac ako dvojnásobne drahšie. Zatiaľ čo Tesla Model S Plaid stojí 108 490 dolárov, za Lucid Air Sapphire je potrebné zaplatiť až 249 000 dolárov.

11. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+