MojElektromobil

Keďže patri elektromobilita a ekologická jazda medzi tie najfrekventovanejšie témy v doprave aj na Slovensku, je potrebné vzdelávať v tomto smere aj našich mladých Slovákov. Teraz nás dokonca študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave môžu reprezentovať na medzinárodnej súťaži, informuje Shell v tlačovej správe.

Slovenskí študenti sa po boku európskych a afrických konkurentov postavia na štart pretekov s názvom Shell Eco-marathon. Ten spoločnosť organizuje už od roku 1985, kedy sa prvýkrát na štart postavili zamestnanci firmy. Ich cieľom bolo zistiť, kto z nich dokáže skonštruovať drevené vozidlo, ktoré prejde s rovnakým množstvom paliva najďalej. Odvtedy sa súťaž rozrástla a do dnes sa jej zúčastnilo už viac ako 100 000 účastníkov z celého sveta.

Trnavský študenti sa súťaže zúčastnia už celkovo šiestykrát. Ich vozidlo bude poháňané elektrickou energiou z batérií a oproti tomu minuloročnému bude o 12 kg ľahšie aj vďaka tomu, že ho vyrobili z karbónu. Po novom má 29 kg, tri kolesá a poháňa ho 36 V lítiový akumulátor s veľkosťou 11,6 Ah.

Takto vyzeralo elektrické vozidlo minulý rok | Zdroj: TrnavaDnes24

„Tento rok sa na pretekoch zúčastňujeme s mladým tímom, ktorý tvoria študenti prvého a druhého ročníka. Tešíme sa, že preteky vo Francúzsku nám dajú príležitosť vidieť, ako nad tým istým problémom rozmýšľajú študenti iných krajín. Veríme, že získame cenné skúsenosti, z ktorých budeme čerpať aj budúce roky. Máme veľkú chuť prekonať rekord školy, ktorý je 176 km/1 kWh.“

Andrej Alaksa, kapitán tímu študentov

Bojovať budú trnavskí študenti so študentami z Európy a Afriky. Zapojiť sa mohli do kategórií prototyp, Urban Concept, vozidlá podobajúce sa bežným vozidlám v premávke a autonómne vozidlá. Na výber mali aj z viacerých typov pohonov. Okrem elektrického si mohli zvoliť aj ten vodíkový, no priestor dostali aj benzínový, diesel-ový a etanolový. Naša reprezentácia sa tak zapojí do kategórie prototypov s elektrickým pohonom.

Kto zvíťazí a aký je rekord?

Pravidlá súťaže sa oproti svojim prvým ročníkom až tak výrazne nezmenili. Víťaza študentskej súťaže určí to, akú vzdialenosť ich vozidlo dokáže prejsť na jednotku paliva či energie. Pri vozidlách so spaľovacím motorom sa stane víťazom ten, koho vozidlo dokáže prejsť najdlhší úsek pri spotrebovaní jedného litra paliva. Naopak pri elektrických modeloch ide o to, kto prejde najviac kilometrov pri spotrebovaní 1 kWh energie. Rekord z predchádzajúcich rokov je 176 km/1 kWh. Trnavským žiakom držíme palce. Súťaž prebieha od 20. do 25. 5. 2023.

Osveta na školách je dôležitá pre dosiahnutie zelenej budúcnosti

Ak chceme, aby budúce generácie žili na zelenej a čistej planéte, potrebujeme do tejto problematiky zasvätiť najmä mladú generáciu. Aj preto sme sa rozhodli zorganizovať podujatia s názvom Smart Green Mobility, pri ktorých chodíme po školách a približujeme ich žiakom problematiku elektromobility. Naposledy sme takúto akciu organizovali vo Zvolene a Modrom Kameni, kde sa žiaci dozvedeli najnovšie informácie z oblasti elektromobility, no mohli si tiež vyskúšať jazdu v elektromobiloch na vlastnej koži. Pri oboch prípadoch sa na školách nachádzala aj výstava technológií pod našou záštitou. Viac informácií sa dozviete v priložených článkoch.

Náš tip
Fisker a Ample spájajú sily. Vymeniteľné batérie chcú už v roku 2024
23. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+