MojElektromobil

modelSpoločnosť Tesla prináša ďalšie vylepšenia, a to pre svoj najpredávanejší elektromobil, Model Y. Týmto krokom potešili mnohých fanúšikov, no predovšetkým tých čínskych. Práve v Číne sa zákazníci môžu tešiť na lepší dojazd, či vyšší výkon viacerých verzií, informuje CNEVpost.

Na čínskom trhu sa momentálne (ako na väčšine) nachádzajú tri verziezdroj: Tesla Modelu Y. Nájdeme tu základný model s pohonom zadnej nápravy, verziu Long Range s dvomi elektromotormi, a taktiež verziu Performance s dvomi motormi a vylepšeným výkonom. Pozrime sa ale ale postupne, aké zmeny čakajú jednotlivé verzie.

Základná Tesla Model Y sa dočkala minimálne vylepšeného dojazdu z 545 km na 554 km. Ide tak o malinkú zmenu, ktorá predstavuje zlepšenie len o 1,65 %. Vozidlo aj mierne zrýchli, keďže z 0 na 100 km/h sa dostane už za 5,9 sekundy. Predchádzajúca verzia to zvládla za 6,9 sekundy. Cena sa podľa všetkého nemení a ostáva na 263 900 RMB, čo je v prepočte 34 500 €.

tesla
Jednotlivé vylepšené verzie a ceny | Zdroj: CNEVpost

Verzia s lepším dojazdom (Long Range) sa teší rovnako s vylepšení. Dojazd sa zvýši na 688 km, kde jej predchodca dokázal prejsť na jedno nabitie 660 km. Ide tak o zlepšenie o 4,24 % oproti staršiemu modelu. Štartovacia cena tejto verzie začína na 299 000 RMB, a teda 39 700 €. Čakacia doba v Číne sa pohybuje medzi 6 až 8 týždňami.

Vylepšenia sa u nás dočkal zatiaľ len Model 3

Posledná verzia Model Y Performance sa zatiaľ podľa všetkého nezmenila. Ponúkne dojazd až 615 kilometrov a štartovacia cena začína na 349 900 RMB, čo predstavuje 46 200 €. Zákazníci naň musia čakať 2 až 6 týždňov. V období od januára do augusta dosiahol maloobchodný predaj Modelu Y v Číne 278 681 kusov, čo je medziročný nárast o 61,63 %. Od januára do mája sa ho v Číne predalo 152 461 kusov, čo z neho robí najpredávanejšie SUV v krajine počas tohto obdobia.

tesla model y
Vylepšené parametre základného modelu | Zdroj: CNEVpost

Európskych zákazníkov zatiaľ môže tešiť len facelift pre Tesla Model 3, ktorý priniesli začiatkom septembra. Novinka dostala menšie zmeny aj na prednej maske, no rovnako aj v interiéri. Dočkali sme sa napríklad druhého displeja pre pasažierov vzadu, lepšej audio-sústavy alebo odstránenia pák za volantom. Ako táto Tesla vyzerá si môžete prečítať v našom článku.

Náš tip
Najlacnejšie elektromobily na Slovensku: aktuálny zoznam a ceny
3. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+