MojElektromobil

Očakávaná nabíjacia lokalita Tesly je už v prevádzke. Výstavba začala koncom augusta a po necelom mesiaci je nabíjacie stanice Tesla Supercharger už možné využívať. Nabíjacie stanice budú umiestnené pri nákupnom centre OC Laugaricio v Trenčíne, konkrétne oproti prevádzke McDonald’s. Ide o piatu slovenskú lokalitu Tesla Supercharger, a ako informuje združenie Tesla Owners Slovakia súčasne ide o najväčšiu slovenskú lokalitu.

Nachádza sa tu 8 nabíjacích stojanov Tesla Supercharger 3. generácie. Každý s výkonom až 250 kW. Nabíjačky mali byť do prevádzky uvedené 21. septembra 2023 vo večerných hodinách. Tak ako je to v prípade nabíjacích staníc Tesly už zvykom, aj v prípade Trenčína je nabíjanie spoplatnené v troch časových oknách. Cena za 1 kWh sa pohybuje od 0,38 € po 0,42 €.

Tesla Supercharger Trenčín

Tesla na Slovensku začala budovať očakávanú nabíjaciu lokalitu

25. augusta 2023

Tesla na Slovensku už začala s výstavbou nabíjacích staníc v Trenčíne. Podľa informácií, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach bude v Trenčíne umiestnených 8 stojanov Tesla Supercharger V3 s nabíjacím výkonom 250 kW.

Pôvodne sa špekulovalo, že by sme sa mohli dočkať prvých nabíjacích staníc najnovšej generácie (V4), ktoré sa už začali objavovať aj v Európe. Táto informácia sa však ukázala byť nesprávna a Slovensko si na výkonnejšie nabíjanie od Tesly zjavne bude musieť počkať.

Nabíjacie stanice budú situované pri nákupnom centre OC Laugaricio, konkrétne oproti prevádzke McDonald’s. Kedy presne bude do prevádzky uvedená táto piata slovenská lokalita Tesla Supercharger zatiaľ nie je známe. Na mieste prebiehajú výkopové práce, príprava elektroinštalácie a osadzovanie základní pre stojany. Oficiálna stránka uvádza len toľko, že “dátum otvorenia bude upresnený”.

Informácie o tom, že Trenčín bude piatou lokalitou na Slovensku s nabíjacími stanicami Tesla Supercharger sa objavili už v roku 2021. Teraz konečne dochádza k dlho očakávanej realizácii tohto zámeru. Pripomeňme si, že občianske združenie Tesla Owners Slovakia o.z. vo februári 2023 prezradilo aj ďalšie miesto, ktoré chce americký výrobca elektromobilov pokryť. Ak sa nič medzičasom nezmenilo, tak najbližšie sa z prítomnosti Tesla Supercharger bude tešiť Žilina.

Tesla na Slovensku vybuduje ďalšiu nabíjačku. Poznáme miesto

Nedávno sme sa dozvedeli o výstavbe novej nabíjacej lokality siete IONITY na Slovensku. Teraz prichádzajú správy o rovnakom kroku, ktorý je plánovaný zo strany spoločnosti Tesla. Ako upozornilo občianske združenie Tesla Owners Slovakia o.z., nová nabíjacia lokalita Tesla Supercharger bude vybudovaná v Žiline.

Okrem toho sa na oficiálnej mape objavila aj u našich okolitých susedov. Tesla chce nabíjaciu lokalitu vybudovať aj u našich západných susedov. Konkrétne v Ostrave. Ďalšou lokalitou v relatívne blízkom okolí Slovenska bude rakúska obec Parndorf. 

Vo všetkých menovaných prípadoch ide o plánované lokality a keďže nie sú dostupné žiadne podrobnosti, tak jednoducho nevieme, kedy presne môžeme očakávať ich reálne spustenie do prevádzky. Spomínajú sa očakávané termíny, ktoré sa však môžu meniť – Žilina Q1/2024, Ostrava rok 2024 a Parndorf Q3/2023. Už v januári roku 2021 sa objavili informácie, že piatou lokalitou Tesla Supercharger na Slovensku bude Trenčín.

Na strane Tesly išlo o plánovanú lokalitu. Odvtedy uplynuli už dva roky a tento plán sa stále nepodarilo naplniť, pričom termín možného otvorenia nie je známy. Stále by však malo ísť o platnú lokalitu, čo znamená, že spolu so Žilinou bude mať Slovensko celkovo 6 nabíjacích lokalít Tesla Supercharger: Sielnica (okres Zvolen), Bratislava, Demänová (okres Liptovský Mikuláš), Košice, Trenčín a Žilina.

Zaujímavosťou je, že vo verejnom hlasovaní o nových lokalítách pre umiestnenie nabíjacích staníc Tesla Supercharger bol na Slovensku záujem o pokrytie úplne iného miesta. V dvoch kolách hlasovania o nabíjaciu stanicu bojovala obec Borinka situovaná približne 20 km severne od Bratislavy. Treba však povedať, že v kontexte dôležitých dopravných uzlov je Žilina prirodzenou voľbou.

22. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+