MojElektromobil

Segmentu osobných áut v Európe počas prvého kvartálu 2023 dominoval elektromobil. Ako informuje analytická spoločnosť JATO Dynamics jasnou jednotkou európskeho trhu s osobnými autami sa stal elektromobil Tesla Model Y.

Celkové predaje osobných vozidiel medziročne rástli. Počas prvého kvartálu 2023 sa v Európe predalo 3,22 milióna osobných áut, čo je o takmer pol milióna viac než v roku 2022, kedy to bolo 2,74 milióna osobných áut. Pre európsky trh má ísť o najsilnejší štart od roku 2019.

25 najpredávanejších áut Európa Q1 2023 | Foto: JATO Dynamics

Podľa analýzy spoločnosti JATO Dynamics má ísť primárne o dôsledok toho, že automobilky začali plniť objednávky z predošlých mesiacov, ktoré počas predošlého obdobia nemohli realizovať kvôli problémom v dodávateľskom reťazci. Množstvo objednaných áut bolo možné dodať až počas roka 2023, čo malo navýšiť aktuálne čísla.

Plug-iny stagnujú, elektromobily poskočili

Počas prvých troch mesiacov roka 2023 malo byť dodaných 233 347 plug-in hybridov a 430 700 batériových elektromobilov. Zatiaľ čo plug-in hybridy medziročne nevykázali vôbec žiaden rast, elektromobily si polepšili o 33 %. V Európe vďaka tomu počas prvého kvartálu 2023 dosiahli trhový podiel 13,4 %, čo znamená, že takmer každé siedme predané osobné auto bolo batériovým elektromobilom.

Predaje PHEV a BEV v Európe Q1 2023 | Foto: JATO Dynamics

Najlepšie predávaným plug-in hybridom bol model Ford Kuga s 12 499 registrovanými kusmi. Pri batériových elektromobiloch išlo o spomínaný Tesla Model Y so 71 683 registrovanými kusmi. Práve tento model predstavoval až 22 % zo všetkých predaných elektromobilov v Európe počas prvých troch mesiacov roka 2023.

Úspech na úkor Tesla Model 3

Úspech Tesla Model Y si vybral svoju daň. Predaje Tesla Model 3 sa počas prvého kvartálu 2023 v medziročnom porovnaní prepadli až o 40 %. Spôsobené to má byť obrovskou popularitou kategórie SUV, ktorej sedan Model 3 jednoducho nie je schopný konkurovať napriek tomu, že v obidvoch prípadoch došlo k zníženiu predajnej ceny. Registrácie Tesla Model Y v  Európe medziročne vystrelili o 173 %.

Koncern Volkswagen mal za Teslou počas prvého kvartálu 2023 zaostávať len o 2 400 predaných elektromobilov, pričom medziročne si polepšil o 57 %. Veľmi dobré výsledky v plne elektrickom segmente mali z pohľadu medziročného rastu dosahovať aj koncerny Geely Group, SAIC Group či Toyota. Napríklad SAIC Group sa so svojim nedávno predstaveným modelom MG 4 prebojoval do desiatky najpredávanejších elektromobilov.

Chcete si kúpiť alebo vyskúšať Teslu?

Na Slovensku máme viacero firiem, ktoré sa zameriavajú na elektromobily značky Tesla a celý proces objednania, kontroly, nákupu a všetkého ďalšieho vedia vybaviť za vás, dokonca v konečnom dôsledku získate aj lepšiu nákupnú cenu. Dve kľúčové pre prípadných záujemcov sú DriveTesla.sk.sk (pomoc s nákupom, dovozom a všetkým okolo) a NaTesle.sk (testovacie jazdy), ak si chcete dopredu vyskúšať, či je Tesla skutočne tým pravým.

Náš tip
Po znižovaní cien Tesiel nasleduje ich zvýšenie. Zatiaľ len v USA
24. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+