MojElektromobil

Známa automobilka Porsche, v posledných rokoch investovala nemalé peniaze do vývoja a výstavby novej továrne na výrobu elektromobilov. V Nemecku bola začiatkom týždňa vďaka novému pracovisku a technológiám spustená sériová výroba elektrického SUV modelu Porsche Macan. Bližšie informácie zverejnil portál Electrek.

Nová továreň na výrobu elektrického modelu Porsche Macan

Porsche investovalo do nového vybavenia továrne, ktorá sa nachádza na území Saska, až 600 miliónov eur. Najdôležitejším pracoviskom je nová linka na montovanie karosérií. Práve táto časť továrne je zodpovedná za naozaj unikátny a elegantný dizajn nových elektromobilov. Novinka je dostupná vo verzii Macan 4, a ako u spoločnosti býva zvykom, ani teraz nezabudla na výkonnejší model Macan Turbo.

Porsche Macan Electric - Výroba
Porsche Macan Electric – Výroba | Zdroj: Porsche

Základná verzia má 402 koní (300 kW), zatiaľ čo model Turbo poskytuje výkon až 630 koní (470 kW). Rozdiel vo výkone je najviac viditeľný pri testovaní zrýchlenia z 0-100 km/h. Macan 4 to zvládol za 4,9 sekundy a model Macan Turbo za 3,1 sekundy.

Nová platforma PPE, na ktorej stojí aj nedávno predstavené Audi Q6, umožňuje nabitie z 10 % na 80 % len za 21 minút vďaka nabíjaciemu výkonu až 270 kW. Najdôležitejším parametrom je pre väčšinu záujemcov práve dojazd na jedno nabitie. Technické údaje hovoria, že Posche Macan 4 Electric prejde na jedno nabitie približne 613 km a verzia Turbo približne 591 km.

Porsche Macan Turbo Electric
Porsche Macan Turbo Electric | Zdroj: Porsche

Mohlo by vás zaujímať:

Veľké zmeny nastali aj zo stránky dizajnu. Údaje na prístrojovej doske zobrazuje 12,6- palcový displej a po celej konštrukcií prednej časti palubovky sa až ku sedadlu spolujazdca tiahne 10,9- palcový displej. Stredová konzola je upravená tak, aby poskytla čo najviac úložného priestoru. Jej otvorený dizajn v sebe ukrýva dva držiaky na nápoje a v hornej časti si môžete pomocou dotykových tlačidiel nakonfigurovať všetky funkcie, spojené so sedadlami, vyhrievaním interiéru alebo ohrievaním čelného, či zadného skla.

Porsche Macan Electric - Interiér
Porsche Macan Electric – Interiér | Zdroj: Porsche

Ku spusteniu výroby sa vyjadrilo niekoľko vysoko postavených zamestnancov, ktorí upozorňujú na to, že automobilka chce výrobou zmierniť dopad emisií automobilov a verí v svetlú budúcnosť elektromobilov. Podľa slov spoločnosti, je o nové modely veľký záujem. Porsche zaregistrovalo už vyše 10 000 objednávok.

Elektrické Porsche Macan: Cena

Na oficiálnej stránke výrobcu si môžete už teraz vyskúšať nakonfigurovať svoj vlastný elektromobil. Na našom trhu začína cena základného modelu Porsche Macan 4 na úrovni 88 177 €, zatiaľ čo na verziu Turbo si budete musieť pripraviť minimálne 121 193 €.

Náš tip
Exkluzívne: Videli sme naživo prelomové Audi Q6 e-tron, štartuje novú etapu značky + SK ceny
16. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+