MojElektromobil

Spoločnosť Xiaomi EV dokončila dodávku 10 000. kusu svojho prvého modelu elektrického vozidla (EV) SU7, čo predstavuje míľnik pre automobilovú divíziu čínskeho technologického giganta Xiaomi. K naplneniu tohto cieľa došlo 43 dní od začiatku dodávok vozidiel zákazníkom.

Model je postavený na 800 V architektúre, čo sa podpisuje pod rýchlosťou nabíjania. Už 5 minút nabíjania má priniesť dostatok energie na 220 kilometrový dojazd a 15 minútové nabíjanie to posúva až na 510 kilometrov. Nedávno sme však informovali o problémoch, ktoré trápili prvé produkčné kusy Xiaomi SU7. Problémy sa týkali napríklad bŕzd, elektroniky, zlícovania vonkajších panelov či nekvalitného čalúnenia. Zostáva len dúfať, že výrobca tieto chyby postupne odstraňuje.

xiaomi su7
Xiaomi SU7 na MWC v Barcelone

Oficiálne predstavenie Xiaomi SU7 prebehlo 28. marca tohto roka. Elektromobil ponúka tri verzie – Standard, Pro a Max – so základnou cenou v prepočte pod 30 000 eur. 10 000. V apríli bolo dodaných 7 058 vozidiel SU7 a k 30. aprílu mala firma uzavreté objednávky na 88 063 kusov, pri čom prvých 50 000 objednávok zaznamenala za 27 minút od spustenia predpredaja. 10 000. sériovo vyrobený SU7 zišiel z výrobnej linky 29. apríla 2024.

V prvý deň autosalónu v Pekingu uviedol zakladateľ, predseda a generálny riaditeľ spoločnosti Xiaomi Lei Jun, že cieľom spoločnosti je, aby mesačné dodávky modelu SU7 v júni presiahli 10 000 kusov. Práve výrobná kapacita je v súčasnosti hlavnou prekážkou, ktorá obmedzuje predaje modelu SU7.

xiaomi su7
Xiaomi SU7

Mohlo by vás zaujímať:

Zákazníci, ktorí si objednajú Xiaomi SU7, musia v súčasnosti čakať na dodanie vozidla najmenej 30 týždňov, zatiaľ čo dodacia lehota pre najdrahší variant Max je podľa údajov cnevpost až 37 týždňov. Spoločnosť uviedla, že pracuje na zvýšení svojej výrobnej kapacity, aby tento rok splnila svoj cieľ dodať 100 000 kusov.

Tesla Model Y
Tesla Model Y | Zdroj: Tesla

Xiaomi chystá aj ďalšie modely

Prvým z nich má byť elektrické SUV, ktoré sa na trh podľa aktuálnych plánov má dostať už v roku 2025. Má byť konkurentom pre Teslu Model Y, akékoľvek ďalšie podrobnosti však nateraz chýbajú. O niečo viac informácií je dostupných k pripravovanému lacnému elektromobilu Xiaomi, ktorý má prísť s cenovkou približne 20 000 eur.

Xiaomi má do tohto modelu vkladať veľké nádeje. Zdroje uvádzajú, že počíta s dosiahnutím vysokej produkcie a prirodzene aj predajov. Kombináciou nízkej ceny, atraktívneho dizajnu a najmodernejších technológií chce rapídne rozšíriť svoju zákaznícku základňu.

Náš tip
Exkluzívne: Vyskúšali sme nové Porsche Taycan, ponúkne najrýchlejšie nabíjanie | Prvá jazda
15. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+