MojElektromobil

Porsche a Boeing spolupracujú na vývoji elektrického stroja s vertikálnym vzletom a pristávaním (eVTOL) s cieľom vytvoriť luxusnú službu mestskej vzdušnej mobility. S rastúcou kapacitou batérií sa rôzne VTOL elektrické lietajúce stroje môžu stať skutočnosťou.

Teraz Porsche podpísalo Memorandum o porozumení s Boeingom, aby vyvinula „koncept plne elektrického VTOL vozidla“. Nemecká automobilka bude spolupracovať s Aurora Flight Sciences, dcérskou spoločnosťou Boeingu.

„Porsche sa snaží rozšíriť svoju pôsobnosť ako výrobca športových automobilov tým, že sa stane poprednou značkou prémiovej mobility. Z dlhodobého hľadiska by to mohlo znamenať prechod do tretej dimenzie cestovania. Kombinujeme silné stránky dvoch popredných svetových spoločností s cieľom osloviť potenciálny segment trhu budúcnosti,“ uviedol Detlev von Platen, manažér predaja a marketingu v Porsche.

Spoločnosti nezverejnili žiadne podrobnosti, no zverejnili túto vizualizáciu:

elektrický vertikálny vzlet a pristátie Porsche a Boeing

„Táto spolupráca je založená na našej snahe o vývoj bezpečného a efektívneho ekosystému mobility a poskytuje príležitosť na vývoj prémiového vozidla pre mestskú vzdušnú mobilitu vyvíjanú poprednou svetovou automobilkou. Porsche a Boeing prinášajú precízne inžinierstvo, štýl a inovácie do mestskej vzdušnej mobility po celom svete,“ komentovala nový projekt organizácia Boeing NeXt.

Porsche aktuálne vstupuje do elektrického segmentu pozemnej dopravy s modelom Taycan. Jeho výroba sa už začala a Porsche kvôli nečakane vysokému dopytu musí vyčleniť na jeho výrobu až 2000 zamestnancov v nemeckom závode v Stuttgart-Zuffenhausen.

Boeing zase investoval aj do elektrických pohonných jednotiek a batérií, aby sa pripravil na potenciálnu elektrickú budúcnosť vo vzdušnej doprave. Elektrické dopravné lietadlo pre 9 pasažierov aktuálne vyvíja izraelský projekt Eviation.

AeroMobil 5.0 VTOL s vertikálnym vzletom a pristávaním
AeroMobil 5.0 VTOL s vertikálnym vzletom a pristávaním (Zdroj: Aeromobil)

Ďalšie VTOL elektrické projekty

Na technológii VTOL elektrických strojov pracujú aj iné spoločnosti. Nemecký Daimler nedávno investoval do projektu Volocopter, ktorý vyvíja drony na prepravu ľudí a aktuálne už má funkčné prototypy.

Slovenský projekt Aeromobil pre svoj lietajúci automobil “Aeromobl 5.0” taktiež počíta s vertikálnym vzletom a pristávaním VTOL a dokonca aj s elektrickým pohonom.

11. októbra 2019
Zdroj: Porsche, Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+