MojElektromobil

Na parížskom aerosalóne predstavila izraelská spoločnosť Eviation svoje malé čisto elektrické lietadlo, vhodné pre regionálne linky. Odvezie 9 pasažierov a preletí s nimi 1 000 kilometrov. Spoločnosť nemá núdzu o prvé objednávky od veľkých leteckých spoločností.

Podľa agentúry Bloomberg sa má prvý let izraelského lietadla uskutočniť už tento rok a komerčne by mal stroj začať lietať v roku 2022. Americké aerolinky Cape Air si objednali hneď 92 kusov. Cape Air je tak prvým zákazníkom firmy Eviation, momentálne prevádzkuje lety medzi americkými mestami a Karibikom.

“S týmto strojom budú lety lacnejšie, pohodlnejšie, komfortnejšie, a to vďaka novým technológiám,” povedal CEO Eviation Omer Bar-Jochaj.

Rýchle nabíjanie

Elektrické lietadlo s modelovým menom Alice sa podľa spoločnosti Eviation nabije za hodinu a dvadsať minút, čo je výborný čas. Po kratšom, hodinovom lete, trvá dobitie na plnú kapacitu len pol hodiny a aerolinky si ho budú môcť objednať za štyri milióny dolárov – približne 3,5 milióna eur.

Aj v leteckej doprave silnie tlak na znižovanie emisií, keďže letecká doprava je obrovským znečisťovateľom ovzdušia. Svoje elektrické alebo hybridné stroje už vyvíjajú aj ďalšie spoločnosti vrátane gigantov ako Airbus a Boeing. Na komerčných linkách však zatiaľ elektrická lietadlá nevidíme. Priekopníkom v tomto smere chce byť Nórsko, v ktorom chce štátna firma Avinor spustiť prvé ”bez-emisné linky” do roku 2030. O 10 rokov neskôr chce mať totiž Nórsko všetky regionálne lety na elektrický pohon.

 

27. júna 2019
Zdroj: Novinky.cz

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+