MojElektromobil

Nórsko prináša zaujímavú technologickú novinku. Na všetky krátke lety plánujú nórske aerolinky nasadiť do roku 2040 elektrické lietadlá. Malo by sa pritom jednať najmä o vnútroštátne linky a tiež linky do hlavných miest susedských škandinávskych štátov.

Štátna letecká spoločnosť Avinor plánuje odštartovať testovaciu trasu už v roku 2025. Komerčná trasa by mala zahŕňať malé elektrické lietadlo s kapacitou pre 19 sedadiel.

„Domnievame sa, že všetky lety kratšie ako 1,5 hodiny môžu obslúžiť úplne elektrizované stroje,“ – hovorí letecká spoločnosť Avinor pre poľský denník Gazeta Wyborcza.

Náš tip
AIRBUS, ROLLS-ROYCE A SIEMENS BUDÚ VYVÍJAŤ ELEKTRIFIKOVANÉ LIETADLO, KTORÉ MÁ VZLIETNUŤ UŽ V ROKU 2020

Plán realizácie hovorí o roku 2040

“Vnútroštátne lety sa podieľajú na nórskych emisiách skleníkových plynov 2,4 percentami. To je viac ako dvojnásobok, než koľko ich vzniká pri medzištátnych letoch, uviedol denník s odvolaním sa na oficiálne štatistiky. Elektrický pohon tiež zníži najmenej o polovicu hladinu hluku a prevádzkové náklady lietadiel.” – píše poľský denník Gazeta Wyborcza

Cieľom nórskych aeroliniek je zabezpečiť všetky spomínané lety elektrickými lietadlami do roku 2040. Po stránke elektrických lietadiel plánujú svoje projekty aj ďalšie subjekty. Prvé hybridné lietadlo, ktoré by bolo čiastočne poháňané elektrickým pohonom ohlásili v spolupráci spoločnosti Airbus, Rolls-Royce a Siemens. Plány na realizáciu tohto projektu hovoria o roku 2020.

Zdroj: spravy.pravda.sk, avinor.no

25. januára 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+