MojElektromobil

Spoločnosti Airbus, Rolls-Royce a Siemens uzavreli partnerstvo, ktoré má zabezpečiť vývoj elektrifikovaného pohonu uplatniteľného v komerčných lietadlách. Výsledky ich práce by sa mali dostať do vzduchu v podobe hybridného prototypu stredne veľkého lietadla E-Fan X, a to už v roku 2020.

Vývoj elektrických lietadiel či elektrifikovaných lietadiel nie je žiadnym módny trendom, ale nevyhnutnosťou pre zabezpečenie udržateľnej dopravy. Letecká doprava vyprodukuje až 12 % z celkových emisií CO2, ktoré má na svedomí doprava. To je odhadom 800 miliónov ton CO2 ročne. Nové modely lietadiel spotrebujú v prepočte na jedného pasažiera cca 3 l paliva na 100 km.

Náš tip
Koľko emisií CO2 vypustí do ovzdušia auto, lietadlo, cyklista či chodec?

e-fan x

Aj vďaka týmto číslam vypracovala Európska komisia víziu pre leteckú dopravu, ktorá hovorí o tom, že do roku 2050 by sa mali v letectve znížiť emisie CO2 o 75 % a NOx o 90%. Klesnúť by mala aj hlučnosť, a to o 65 %. To však určite nebude možné uskutočniť so súčasnými technológiami lietadiel. Jedným z riešení je preto elektrifikácia ich pohonu. A práve z tohto dôvodu vzniklo partnerstvo spoločností Airbus, Rolls-Royce a Siemens.

Testovací prototyp BAe 146

Novovyvinuté technológie sa budú spočiatku testovať na stredne veľkom dopravnom lietadle BAe 146. Najskôr bude nahradená elektromotorom s výkonom 2 000 kW jedna z jeho 4 turbín. Neskôr bude nahradená rovnakým motorom aj ďalšia turbína. Prototyp z názvom E-Fan X má v praxi preveriť možnosti vysokovýkonných pohonných systémov. Do vzduchu sa má dostať už v roku 2020.

Náš tip
Aston Martin vyvíja elektrickú ponorku s 30 kWh batériou. Jej cena šokuje

e-fan x

Kompetencie spoločností

Airbus bude v rámci projektu zodpovedať za celkovú integráciu, ako aj riadiacu architektúru hybridno-elektrického systému a batérií. Rolls-Royce zas bude mať na starosti turbo-hriadeľ motora, 2 MW generátor a výkonovú elektroniku. Siemens dodá dva elektromotory s výkonom 2 MW, riadiacu jednotku, invertor, konvertor a distribučný systém energie.

Zdroj: tlačová správa

30. novembra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+