MojElektromobil

O tom, že ľudská civilizácia produkuje enormné množstvo oxidu uhličitého (CO2), ktoré spôsobuje zmeny klímy, netreba ďalej diskutovať. V tomto článku sa zameriame na problematiku emisií CO2, ktoré produkujeme pri svojej preprave. Uvedomujete si, že emisie vypúšťa do ovzdušia aj cyklista a chodec?

CO2 vs. automobil

Zo správy magazínu Next Green Car vyplýva, že veľké luxusné modely automobilov produkujú v priemere 200 g/km emisií CO2. Dieselový hatchback, ktorý je asi najrozšírenejším typom vozidla na svete, vyprodukuje pri 10 km dlhej jazde 940 g CO2. Porovnateľný hybrid o 25 % menej. Prínos plug-in hybridného pohonu je však už podstatne vyšší, keď priemerne redukuje emisie CO2 o 75 %. Emisie plne elektrických a vodíkových automobilov sú samozrejme nulové.

Náš tip
Je elektromobil skutočne „tak“ ekologický?
emesie v doprave - limity eu
Zdroj: smmt.co.uk

CO2 vs. lietadlo

Letecká doprava sa podieľa na produkcii celkového množstva emisií zhruba dvoma percentami. V rámci dopravy však dosahuje až 12 % podiel. Odhaduje sa, že vyprodukuje 800 miliónov ton CO2 za rok. Nové modely lietadiel spotrebujú v prepočte na jedného pasažiera cca 3 l paliva na 100 km. To je napríklad oveľa viac ako v prípade vlakovej prepravy.

CO2 vs. cyklista

Áno, emisie CO2 produkuje aj cyklista, keďže pri dýchaní človek vydychuje oxid uhličitý. Na 10 km úseku pri rýchlosti 13 km/h, vypustí cyklista za 47 minút do ovzdušia 53 g CO2. To nie je vôbec také zlé, ako sa to môže na prvý pohľad zdať. Práve naopak, hlavne v porovnaní s chodcom.

CO2 vs. chodec

Pomerne prekvapujúcou môže byť hodnota emisií CO2 v prípade chodca. Pri urazení rovnakej vzdialenosti, t.j. 10 km, vyprodukuje pri priemernej rýchlosti 5 km/h okolo 122 g CO2. To je takmer 2,5-násobne viac ako v prípade cyklistu. Je to však spôsobené tým, že na prekonanie tejto trasy potrebuje chodec až 2 hodiny, počas ktorých musí samozrejme dýchať.

Samozrejme, človek dýchať musí, bez ohľadu na to, či sa presúva alebo nie. Aj keď pri zvýšenej fyzickej námahe, ktorou môže byť aj chôdza, vyprodukuje viac CO2. Tým však nechceme povedať, že by sa človek nemal hýbať, práve naopak. To len pre porovnanie. Samozrejme, sústrediť sa musíme hlavne na motorizované dopravné prostriedky a ich pohon. Veď my vieme prečo… 😉

Zdroj: tlačová správa, titulná fotografia: audi-compensation.co.uk

eautoportal zdielanie

8. júna 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+