MojElektromobil

O tom, že policajný zbor sa chystá pristúpiť k elektrifikácii svojho vozového parku vieme už dlhší čas. Posledné informácie o tomto projekte boli zo strany Ministerstva vnútra SR zverejnené koncom septembra 2022, kedy sme sa dozvedeli, že muži zákona nakoniec dostanú 607 plug-in hybridov a 98 batériových elektromobilov.

Téme sa čerstvo venovala reportáž TV Markíza, v ktorej už bol zverejnený presný prehľad vysúťažených modelov z kategórie plug-in hybridov. To ako bude vyzerať kategória elektromobilov však zatiaľ nevieme. Polícia SR do svojich služieb nasadí 400 kusov Toyota RAV4 PHEV, 120 kusov BMW X3 a 87 kusov KIA Sportage PHEV. Spolu ide o spomínaných 607 vozidiel kategórie plug-in hybrid od 3 značiek, ktoré úspešné obstáli vo verejnom obstarávaní.

Na dodanie vozidiel majú uchádzači 410 dní po uzatvorení zmluvy, čo znamená, že na cestách by sa mali objaviť najneskôr koncom prvej polovice roka 2024. Dodanie by však malo prebiehať vo viacerých fázach a prvé kusy by mohli byť podľa očakávaní dodané už začiatkom budúceho roka.

Polícia svoje rozhodnutie siahnuť po zástupcoch kategórie SUV zdôvodňuje väčšou odolnosťou a priestrannejším interiérom tohto typu vozidiel. Pripomeňme si, že policajné plug-in hybridy do výkonu služby dorazia už v nových modro-žltých farbách. Pre ich praktické využívanie z pohľadu elektrifikovanej časti si Polícia SR vybuduje vlastnú sieť nabíjacích staníc – 130 nabíjacích miest so 400 stanicami.

Toyota RAV4 PHEV - predobok
Toyota RAV4 PHEV | Foto: Ján Keder

Elektromobily a plug-in hybridy polície prídu v novom farebnom prevedení

27. september 2022

Do služieb Polície SR budú postupne nasadené plug-in hybridy a elektromobily. Informácie o tomto zámere sa do obehu dostali začiatkom roka 2022, neskôr pribudlo niekoľko podrobností o plánovanom zámere vybudovať nabíjaciu infraštruktúru pre potreby elektrifikovaného vozového parku strážcov zákona.

Polícia podľa aktuálnych informácií dostane 705 nových vozidiel, čo má predstavovať obmenu približne 10 % vozového parku. Drvivá väčšina nových vozidiel bude spadať do kategórie plug-in hybridov, necelú stovku budú tvoriť batériové elektromobily (98 kusov).

Väčšina z nových vozidiel má byť nasadená do klasického výkonu na obvodných oddeleniach po celom Slovensku. Prvé kusy by sa mali na cestách objaviť už počas roka 2023. Dodanie a nasadenie celého zamýšľaného objemu elektrifikovaných policajných vozidiel bude prebiehať vo viacerých fázach.

Okrem spomínaných 705 vozidiel pre potreby „klasickej polície“ bude z európskych peňazí Plánu obnovy a odolnosti zakúpených aj 47 kusov nízko-emisných vozidiel určených pre enviro políciu (ENVIRO) a Odbor riadenia kriminálnych analýz (ORKA), 8 kusov dodávok s prestavbou pre vyšetrovateľov bude určených pre Národnú centrálu osobitných druhov kriminality (NCODK). Spomínaných 55 vozidiel pre ENVIRO, ORKA a NCODK predstavuje rozšírenie pôvodného zámeru na modernizáciu vozového parku zo začiatku roka.

Polícia SR konkretizovala, že nové vozidlá už budú vybavené moderným žlto-modrým dizajnom, ktorý môžeme poznať z okolitých štátov EÚ a konečne dorazia aj na Slovensko. Táto farebná kombinácia má ako hlavný benefit prinášať výrazne vyššiu viditeľnosť, čo sa efektívne prejaví na lepšej bezpečnosti, hlavne pri zásahoch v doprave. Žltá farba je pomerne dobre viditeľná aj za znížených svetelných podmienok. V prípade dizajnu, ktorý bol prezentovaný ide o kópiu prevedenia od susedov z Českej republiky.

„Nové farby používajú polície naprieč Európou. Odborníci vybrali žltú, pretože má špeciálne fyzikálne vlastnosti, má vysokú viditeľnosť aj za znížených svetelných podmienok. Kombinácia týchto farieb je považovaná celosvetovo za farbu polície,“ povedal policajný prezident Štefan Hamran.

Foto: Polícia SR

Na nákup vozidiel aj vybudovanie základnej nabíjacej infraštruktúry budú využité finančné prostriedky z plánu obnovy vo výške 38 miliónov €. Podľa najnovších informácií má celkovo pre potreby zboru vyrásť 130 nabíjacích miest so 400 nabíjacími stanicami. Nabíjacie miesta majú vyrásť po celom Slovensku, pravdepodobne v súlade s tým, ako budú do výkonu rozmiestnené plug-in hybridy a elektromobily.

24. októbra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+