MojElektromobil

Vozový park Policajného zboru SR sa rozšíril o prvé plug-in hybridy, ktoré boli zakúpené z európskych peňazí Plánu obnovy a odolnosti SR. Prvých 25 vozidiel Toyota RAV4 PHEV putuje na Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave. Ide o vozidlá kategórie SUV 4×4 plug-in hybrid. Cena vozidla je 67 546,116 eur s DPH, 400 kusov vozidiel sa nakúpilo za 27 018 446,40 €. V najbližšej dobe ich v rámci očakávanej modernizácie vozového parku doplnia ďalšie kúsky, vrátane batériových elektromobilov.

Celkovo majú muži zákona po celom Slovensku počas roka 2023 dostať do užívania 760 kusov vozidiel. Z uvedeného počtu bude 752 nízko-emisných (550 ks plug-in hybridných vozidiel v policajnej verzii, 104 ks plug-in hybridných vozidiel v civilnej verzii a 98 ks elektromobilov v civilnej verzii) a 8 ks len s naftovým motorom.

Skladba modelov s označením príslušnosti k Policajnému zboru SR budú pozostávať zo 400 kusov Toyota RAV4 PHEV, 120 kusov BMW X3 PHEV a 30 kusov KIA Sportage PHEV. Tieto modely prichádzajú už s novým polepom.

„Vozidlá boli zakúpené za účelom  plnenia služobných úloh Polície SR a útvarov Ministerstva vnútra SR. Budú primárne pridelené na Krajské, resp. okresné riaditeľstvá Policajného zboru. Nahrádzajú zastaraný vozový park rezortu, ktorý po mnohých rokoch modernizujeme, čím sa skvalitnia podmienky na prácu, v tomto prípade najmä policajtom. Pokračujeme tak v masívnej obnove vozového parku určeného na zlepšenie pracovných podmienok zamestnancov rezortu,” uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec.

Prvá várka plug-in hybridov pre PZ SR | Polícia Slovenskej republiky

V civilnom prevedení bude využívaných 104 plug-in hybridov: 57 kusov KIA Sportage PHEV, 33 kusov Škoda Octavia PHEV a 14 kusov KIA Sportage PHEV. Čo sa týka batériových elektromobilov, tie budú taktiež nasadené v civilnom prevedení, a to v celkovom počte 98 kusov: 83 kusov Škoda Enyaq, 10 kusov KIA EV6 a 5 kusov Citroën ë-Jumpy.

Ako informovala Polícia Slovenskej republiky, nové autá budú prerozdelené po celom Slovensku rovnomerne, pričom väčšina bude určená pre základné útvary Polície SR. Ministerstvo vnútra súbežne realizuje montáž nabíjacích staníc v rámci celého Slovenska.

„Predpokladáme, že v rámci Bratislavského kraja bude do mesiaca namontovaných 61 nabíjačiek. Do dvoch mesiacov bude vybudovaných 230 nabíjacích bodov v rámci SR pre potreby nabíjania plug in hybridných vozidiel a elektrických vozidiel,” povedal štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty.

Prvá várka plug-in hybridov pre PZ SR | Polícia Slovenskej republiky

(Ne)vhodná voľba?

V súvislosti s tým, že väčšina nových vozidiel spadá do kategórie plug-in hybridov sa vynárajú aj otázky, či ide skutočne o dobrú voľbu v kontexte obnovy vozového parku s prihliadnutím na emisnú otázku. Všeobecný predpoklad je v tomto prípade taký, že príslušníci policajného zboru potrebujú každodenne najazdiť značný počet kilometrov, takže pri plug-in hybridoch budú väčšinou aj tak jazdiť na benzín. Toyota RAV4 PHEV, ktorá bude využívaná v najpočetnejšom zastúpení, má čisto elektrický dojazd podľa metodiky WLTP 75 kilometrov v kombinovanom režime a 98 kilometrov v mestskom režime.

Ako ale už pred časom uviedlo Ministerstvo vnútra SR, 2 119 vozidiel v jeho vozovom parku najazdí v priemere ročne niečo viac ako 22 500 km a podobný stav naznačujú aj informácie, že vozový park má 905 vozidiel, ktoré majú viac ako 15 rokov a súčasne 801 vozidiel má najazdených viac ako 300 000 km. To by malo predstavovať denný nájazd približne 62 kilometrov, čo celkom zodpovedá aj našim informáciám z prostredia policajných zložiek na strednom Slovensku, kde sa denný nájazd hliadky v priemere pohybuje okolo hranice 80 až 100 kilometrov.

V Kežmarku napríklad mestská polícia denne najazdí asi 70 kilometrov, v Trebišove približne 3000 kilometrov mesačne (100 km denne). Zvolenie plug-in hybridov preto nemusí z pohľadu čisto elektrickej jazdy vyzerať až tak “bezvýznamne”. Nehovoriac o tom, že jazdu čisto na elektrinu je možné využívať situačne, napríklad pri zásahoch v centre mesta a podobne. Prakticky to ale celé stojí a padá na tom, ako efektívne a často budú príslušníci schopní využívané vozidlá nabíjať. A práve tu narazíme na veľký problém – rýchlosť nabíjania.

Spomínaná Toyota RAV4 PHEV sa cez palubnú nabíjačku s výkonom 6,6 kW má doplna nabiť za 2,5 hodiny a napríklad KIA Sportage PHEV potrebuje na plné nabitie 1 h 44 min. Autá sa ale typicky “točia” medzi hliadkami, takže tu nevzniká dostatočne dlhá pauza na zmysluplné využívanie pomalého nabíjania – autá nestoja odstavené dostatočne dlho na oddelení.

Plný potenciál čisto elektrickej jazdy, ktorý potrebuje dlhšie nabíjania, by teoreticky mohol využívať takzvaný “skrátený vyšetrovateľ” alebo pomocné hliadky, pri ktorých je potenciál, že dlhšie nabíjanie by výraznejším spôsobom nezasahovalo do bežného výkonu. Až prax ale ukáže ako veľmi má PZ SR premyslený spôsoby využívania nových plug-in hybridov, a či nakoniec ekologický prínos neskončí len na papieri.

Nové elektrifikované autá pre strážcov zákona

24. októbra 2022

O tom, že policajný zbor sa chystá pristúpiť k elektrifikácii svojho vozového parku vieme už dlhší čas. Posledné informácie o tomto projekte boli zo strany Ministerstva vnútra SR zverejnené koncom septembra 2022, kedy sme sa dozvedeli, že muži zákona nakoniec dostanú 607 plug-in hybridov a 98 batériových elektromobilov.

Téme sa čerstvo venovala reportáž TV Markíza, v ktorej už bol zverejnený presný prehľad vysúťažených modelov z kategórie plug-in hybridov. To ako bude vyzerať kategória elektromobilov však zatiaľ nevieme. Polícia SR do svojich služieb nasadí 400 kusov Toyota RAV4 PHEV, 120 kusov BMW X3 a 87 kusov KIA Sportage PHEV. Spolu ide o spomínaných 607 vozidiel kategórie plug-in hybrid od 3 značiek, ktoré úspešné obstáli vo verejnom obstarávaní.

Na dodanie vozidiel majú uchádzači 410 dní po uzatvorení zmluvy, čo znamená, že na cestách by sa mali objaviť najneskôr koncom prvej polovice roka 2024. Dodanie by však malo prebiehať vo viacerých fázach a prvé kusy by mohli byť podľa očakávaní dodané už začiatkom budúceho roka.

Polícia svoje rozhodnutie siahnuť po zástupcoch kategórie SUV zdôvodňuje väčšou odolnosťou a priestrannejším interiérom tohto typu vozidiel. Pripomeňme si, že policajné plug-in hybridy do výkonu služby dorazia už v nových modro-žltých farbách. Pre ich praktické využívanie z pohľadu elektrifikovanej časti si Polícia SR vybuduje vlastnú sieť nabíjacích staníc – 130 nabíjacích miest so 400 stanicami.

Toyota RAV4 PHEV - predobok
Toyota RAV4 PHEV | Foto: Ján Keder

Elektromobily a plug-in hybridy polície prídu v novom farebnom prevedení

27. september 2022

Do služieb Polície SR budú postupne nasadené plug-in hybridy a elektromobily. Informácie o tomto zámere sa do obehu dostali začiatkom roka 2022, neskôr pribudlo niekoľko podrobností o plánovanom zámere vybudovať nabíjaciu infraštruktúru pre potreby elektrifikovaného vozového parku strážcov zákona.

Polícia podľa aktuálnych informácií dostane 705 nových vozidiel, čo má predstavovať obmenu približne 10 % vozového parku. Drvivá väčšina nových vozidiel bude spadať do kategórie plug-in hybridov, necelú stovku budú tvoriť batériové elektromobily (98 kusov).

Väčšina z nových vozidiel má byť nasadená do klasického výkonu na obvodných oddeleniach po celom Slovensku. Prvé kusy by sa mali na cestách objaviť už počas roka 2023. Dodanie a nasadenie celého zamýšľaného objemu elektrifikovaných policajných vozidiel bude prebiehať vo viacerých fázach.

Okrem spomínaných 705 vozidiel pre potreby “klasickej polície” bude z európskych peňazí Plánu obnovy a odolnosti zakúpených aj 47 kusov nízko-emisných vozidiel určených pre enviro políciu (ENVIRO) a Odbor riadenia kriminálnych analýz (ORKA), 8 kusov dodávok s prestavbou pre vyšetrovateľov bude určených pre Národnú centrálu osobitných druhov kriminality (NCODK). Spomínaných 55 vozidiel pre ENVIRO, ORKA a NCODK predstavuje rozšírenie pôvodného zámeru na modernizáciu vozového parku zo začiatku roka.

Polícia SR konkretizovala, že nové vozidlá už budú vybavené moderným žlto-modrým dizajnom, ktorý môžeme poznať z okolitých štátov EÚ a konečne dorazia aj na Slovensko. Táto farebná kombinácia má ako hlavný benefit prinášať výrazne vyššiu viditeľnosť, čo sa efektívne prejaví na lepšej bezpečnosti, hlavne pri zásahoch v doprave. Žltá farba je pomerne dobre viditeľná aj za znížených svetelných podmienok. V prípade dizajnu, ktorý bol prezentovaný ide o kópiu prevedenia od susedov z Českej republiky.

„Nové farby používajú polície naprieč Európou. Odborníci vybrali žltú, pretože má špeciálne fyzikálne vlastnosti, má vysokú viditeľnosť aj za znížených svetelných podmienok. Kombinácia týchto farieb je považovaná celosvetovo za farbu polície,” povedal policajný prezident Štefan Hamran.

Foto: Polícia SR

Na nákup vozidiel aj vybudovanie základnej nabíjacej infraštruktúry budú využité finančné prostriedky z plánu obnovy vo výške 38 miliónov €. Podľa najnovších informácií má celkovo pre potreby zboru vyrásť 130 nabíjacích miest so 400 nabíjacími stanicami. Nabíjacie miesta majú vyrásť po celom Slovensku, pravdepodobne v súlade s tým, ako budú do výkonu rozmiestnené plug-in hybridy a elektromobily.

3. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+