MojElektromobil

Škoda Enyaq iV nie je iba ďalší elektromobil v celom portfóliu elektromobilov. Ide o prvý elektromobil od Škody, ktorý je dostupný iba s elektrickým pohonom. Zároveň je postavený od základov ako batériový elektromobil, čo konečným parametrom len pomáha. My sme s touto absolútnou novinkou mohli stráviť niekoľko hodín, pričom naše dojmy sú najmä pozitívne. Prvá jazda so Škoda Enyaq iV dopadla nad očakávania.

Pre mnohé automobilky sú najbližšie mesiace a roky veľmi dôležité. Automobilový priemysel sa mení smerom k elektrickej budúcnosti. V tomto smere prechádza postupnou adaptáciou a transformáciou aj česká Škoda, ktorá v týchto chvíľach prichádza na náš trh s prvým elektromobilom. Ide skutočne o prvý plnohodnotný elektromobil, ktorý má na sebe logo Škoda. V Bratislave sa síce ešte stále vyrába aj mestský elektromobil Škoda Citigo-e iV, spolu s ďalšími obdobami koncernových značiek, no vychádza zo spaľovacej verzie.

Pri Škoda Enyaq iV je situácia úplne iná. Dostupná je iba v elektrickej motorizácii a postavená je od základov ako elektromobil. Škoda siahla po elektrickej koncernovej platforme MEB, ktorú využíva napríklad Volkswagen ID.3, ID.4 alebo aj očakávaná Cupra el-Born. Koncern má v rukáve elektrický tromf, ktorý síce má svoje limity a nedostatky, ale ako prvý elektrický debut sa platforma MEB javí ako veľmi solídna. Pomyselný úvodný štafetový kolík tak na štarte drží Škoda Enyaq iV, kam dokáže dobehnúť?

Advertisement

Batéria a nabíjanie

Škoda Enyaq iV si je možné kúpiť s tromi rôznymi veľkosťami batérie. Veľkosť trakčného akumulátora veľmi jednoducho zistíte označením na zadnej strane. Najvyššia verzia s označením 80 má v podvozku ukrytú batériu s kapacitou 77 kWh. Stredná verzia s označením 60 má 58 kWh batériu, no a batéria vo verzii 50 je najmenšia s kapacitou 52 kWh. Vo všetkých prípadoch ide o využiteľnú kapacitu, čo určite vnímame pozitívne. My sme si, samozrejme, mohli otestovať verziu s najväčšou batériou a aj najväčším dojazdom. Od veľkosti batérie sa líši aj rýchlosť nabíjania. Zaujímavosťou ale je, že Škoda túto rýchlosť automaticky nezvyšuje pri väčšej batérií.

Model Batéria Základný výkon nabíjania Príplatkové nabíjanie Cena
Škoda Enyaq iV 50 52 kWh 7,2 kW AC + 50 kW DC
Škoda Enyaq iV 60 58 kWh 11 kW AC + 50 kW DC 100 kW DC 522€
Škoda Enyaq iV 80 77 kWh 11 kW AC + 50 kW DC 125 kW DC 522€

V základnej výbave je pre všetky verzie iba 50 kW DC nabíjanie, čo je pre mňa asi najväčšie „prekvapenie.“ Takéto niečo by som nečakal, no nepochybne ide o zaujímavo nastavený cenový model. Pre Škoda Enyaq iV 50 je rýchlosť nabíjania 7,2 kW (2 fázy) v prípade AC a 50 kW v prípade DC. Pri tejto verzii nie je možné meniť rýchlosť DC ani AC nabíjania. Škoda Enyaq iV 60 a 80 je teda stále v štandarde s 50 kW DC, no v základe tu už dostanete aspoň 11 kW trojfázové AC.

Pre 62 kWh verziu si môžete priplatiť 100 kW nabíjanie a pre 77 kWh verziu môžete zvoliť 125 kW nabíjanie. My sme testovali verziu Škoda Enyaq iV 80 s najväčšou batériou. Auto sme nabíjali trikrát, no plnohodnotnú nabíjaciu krivku sme bohužiaľ nestihli spraviť. Väčšinou sme ale nabíjali v nižších percentách, takže výkon nabíjania sa držal vyššie. Maximálna hodnota 125 kW sa objavila len na chvíľu, čo sme aj očakávali.

Výkon a jazdné vlastnosti

Ako som už spomínal, Škoda Enyaq iV je postavená na platforme MEB. Výhody tohto riešenia som popísal nepriamo aj vyššie. Automobilka môže veľmi jednoducho škálovať veľkosť batérie a aj celý podvozok podľa potreby. Ďalšie výhody sa prenášajú aj do interiéru, no o tom viac nižšie. MEB má pozitívny dopad aj na jazdné vlastnosti elektromobilu. Batéria je umiestnená priamo v podvozku, takže ťažisko vozidla tlačí dole. Elektrické SUV vďaka tomu drží na ceste ako pribité. Previsy kolies sú navyše minimálne, takže aj napriek vyššiemu postaveniu je auto veľmi stabilné.

Model Výkon Zrýchlenie z 0 – 100 km/h Cena základnej verzie
Škoda Enyaq iV 50 109 kW / 310 Nm 11,3 sekúnd 34 590€
Škoda Enyaq iV 60 132 kW / 310 Nm 8,7 sekúnd 39 990€
Škoda Enyaq iV 80 150 kW / 310 Nm 8,6 sekúnd 47 490€

S lepšou batériou získavate aj vyšší výkon motora. Nakoľko sme testovali najvyššiu verziu Škoda Enyaq iV 80, k dispozícii sme mali aj najvyšší výkon. Pružnosť motora je klasicky, ako pri elektromobiloch, veľmi dobrá. Auto nemá problém s výkonom nielen pri nižších rýchlostiach, ale aj keď predbiehate na diaľnici. Škoda Enyaq iV je na ceste suverénna a pre pasažierov poskytuje veľmi dobrý komfort. Pri vyšších rýchlostiach je hluk v interiéri veľmi dobre tlmený. Ako sme si už pri elektromobiloch postavených na platforme MEB zvykli, bezpečnostné prvky nie je možné vypnúť a platí to aj pre Enyaq. Pohon na zadné kolesá umocňuje dobrý pocit z jazdy, no ak by ste sa chceli „hrať,“ nie je to možné. ESP vždy poctivo zasahuje, takže zadok sa vám utrhnúť nepodarí.

Moderný interiér spomína na minulosť

Škoda Enyaq iV sme mohli vidieť z exteriéru už niekoľkokrát, dizajn vozidla nie je žiadnym tajomstvom. Naživo sme sa so Škoda Enyaq iV stretli iba raz, a už vtedy nám bolo jasné, že ide o poriadne netradičný prístup od Škody. Výrazne moderný dizajn s ostrými líniami síce používajú aj pri svojich najznámejších modeloch ako Škoda Octavia iV alebo Škoda Superb iV, pri Škoda Enyaq iV je to predsa len posunuté ešte o úroveň vyššie. O to viac platí, že dizajn elektrickej Škody vám musí vyslovene sadnúť.

Enyaq láka pozornosť okolia a väčšinou sme sa stretli s pozitívnymi reakciami, no zopár ich bolo aj negatívnych. Fanúšikovia elektromobility určite Škode nevedia odpustiť „falošnú“ plastovú masku. Tá pri elektromobile nedáva význam a aj preto ide o jeden kus plastu bez otvorov. Nami testovaný model bol v červenej farbe s čiernou maskou, ktorá bola v tomto kontraste naozaj výrazná. Mne osobne takýto dizajnový prvok nevadí, ale určite by dizajnéri vedeli prísť aj na lepšie riešenie. Zároveň som zvedavý na to, ako bude vyzerať špeciálna transparentná maska s LED podsvietením.

Advertisement

Priestranný a prémiový interiér

Čo jednoznačne musím zhodnotiť pozitívne je interiér. Ten pôsobí naozaj veľmi kvalitne, všade okolo vodiča sa nachádzajú prevažne kvalitné materiály, najmä koža. V našom prípade to platilo pre volant, palubnú dosku či sedačky. Tie boli v nami testovanej verzii elektricky nastaviteľné a vyhrievané. V aute som absolvoval testovaciu trasu do Žiliny a späť, a celú cestu som sa cítil komfortne. V meste zase oceníte pádla za volantom pre zmenu intenzity rekuperácie. Čo interiéru určite dominuje je až 13 palcový displej infotainmentu. Po naštartovaní vozidla má občas problém s plynulosťou, no inak funguje plynule. Potešila ma podpora pre bezdrôtové Apple CarPlay a Android Auto.

Veľký displej je v ostrom kontraste s malým displejom kokpitu, a preto pôsobí naozaj miniatúrne. Napriek tomu zobrazuje všetky potrebné informácie, a to aktuálnu rýchlosť, údaje z navigácie či dokonca asistenčné systémy. Vizualizovať dokážu nielen autá pred vami, ale aj okolo vás pri jazde po diaľnici. Systém zvláda rozpoznať napríklad kamión alebo motorku. Samotný displej infotainmentu je robustný, no pri jazde vôbec neprekáža a nerozptyľuje. Myslím si, že je to spôsobené voľným pohľadom spoza volantu.

Displej kokpitu je malý a vsadený do palubnej dosky. Pozerať sa na displej ma ani veľmi nelákalo, nakoľko všetky potrebné informácie som mal aj pred sebou – na Head-up displeji s podporou rozšírenej reality. Tá funguje veľmi dobre. Pri zapnutej navigácii a asistenčných systémoch auto samé reaguje na navigáciu. Ak teda máte odbočiť, auto samé začne spomaľovať a zároveň sa pred vami začne zobrazovať šípka, čo v skutočnosti pôsobí naozaj veľmi zaujímavo. Navigácia dokáže sama plánovať zastávky na nabíjanie, no nefunguje to vždy spoľahlivo a táto funkcia ešte má svoje rezervy.

Advertisement

Na dostatok miesta sa nemôžu sťažovať ani pasažieri vzadu. Sedačky sú tu podobne pohodlné a vďaka absencii stredového tunelu má dosť miesta aj piaty spolucestujúci. Samozrejme, nie je to plnohodnotný komfort, no určite má viac priestoru pre nohy. Z pohľadu multimediálnych funkcií sú vzadu pripravené dva USB-C konektory, teda rovnako ako vpredu. Len dodám, že vpredu sa nachádza aj plocha pre bezdrôtové nabíjanie telefónu. Do nami testovanej verzie boli príplatkové zadné vyhrievané sedadlá a o teplotný komfort sa tu starala trojzónová klimatizácia.

Test diaľničného dojazdu

Škoda Enyaq iV som si prvýkrát otestoval v poriadne ostrom teste. Auto som nechcel šetriť, a tak som sa vrhol rovno na diaľničný test. Podmienky v čase testu boli viac-menej dobré, ale určite nie ideálne. Vonku bolo asi 8 stupňov a svietilo slnko. Našťastie nepršalo a mierne chladné počasie by pre auto nemalo byť veľký problém. Totiž, Škoda Enyaq iV som mal aj s tepelným čerpadlom, čo spotrebe určite pomohlo. Auto je možné obuť až do 21 palcových diskov, no to naše malo 20 palcové, ktoré sú teda opäť lepšie pre spotrebu.

Pre test som sa najskôr presunul z Bratislavy do Trnavy, kde som batériu nabil na 90 percent. Na displeji svietil dojazd 338 kilometrov, ktorý už bol ovplyvnený menej efektívnou jazdou novinármi pred nami. Nevadilo mi to, aspoň som mal realistickejší prehľad o dojazde v reálnych podmienkach. Tak či tak, hodnota dojazdu bola pre mňa v danej chvíli bezpredmetná. Vedel som, že do Žiliny prídem s rezervou. Dôležitá otázka ale bola, s akou presne a aká bude spotreba.

Škoda Enyaq IV 80 TEST
Škoda ENYAQ iV 80 nabíjanie | Foto: Radovan Hlôška

Výsledok a porovnanie

Po diaľnici som išiel presne tak ako je bežné pre mnohých vodičov s autom so spaľovacím motorom. Na tempomate som nastavil 140 km/h a užíval si komfortnú jazdu až k nabíjačke GreenWay pri obchodnom centre v Žiline. Priemerná rýchlosť po príchode do Žiliny bola 112 km/h, trasu dlhú 149 kilometrov som stihol absolvovať za 1 hodinu a 20 minút so spotrebou 27,8 kWh / 100 km. Myslím si, že chladnejšie podmienky sa na spotrebe prejavili len mierne, a to ja vďaka tepelnému čerpadlu.

Keď si to porovnáme, spotreba je takmer identická ako s Volkswagen ID.3 Max, len v mierne chladnejších podmienkach a bez tepelného čerpadla. Spotreba sa taktiež blíži k Audi e-tron Sportback, ktoré je o približne 25 centimetrov dlhšie, o 500 kilogramov ťažšie a malo obuté 21 palcové disky. Na druhú stranu, Audi malo výrazne lepšie podmienky, keďže daný test sme realizovali pri letných teplotách od 19 do 26 stupňov. Uvidíme, aké výsledky dosiahneme pri plnohodnotnom teste, kedy už budú teploty, dúfame, aspoň podobne plusové.

Trnava - Žilina (140 km/h)TrasaSpotrebaPotrebných %TeplotaDojazdPoznámka
Mini Cooper SE (2020)157 kilometrov16,4 kWh / 100 km86 %19 - 21 °C160 - 170 km110 - 115 km/h
Honda e142,7 kilometrov16,9 kWh / 100 km90 %30 - 33 °C150 - 160 km110 - 115 km/h
Renault ZOE145 kilometrov19,3 kWh / 100 km69 %15 - 25 °C250 - 260 km130 km/h
Mazda MX-30158,5 kilometrov22,5 kWh / 100 km122 %0 - 9 °C120 - 130 kilometrov110 km/h, nový úsek D1
Nissan Leaf e+149,6 kilometrov22,9 kWh / 100 km-12 - 15 °C230 - 245 kmPráce na ceste
Hyundai Kona Electric150,8 kilometrov23,4 kWh / 100 km50 %16 - 22 °C260 - 270 km
Peugeot e-208143 kilometrov23,9 kWh / 100 km80 %3 °C170 - 180 km120 km/h, práce na ceste
KIA e-Niro150 kilometrov24,5 kWh / 100 km52 %4 - 7 °C250 - 260 km
Citroën ë-C4150 kilometrov24,9 kWh / 100 km89 %17 °C170 - 180 km130 km/h a spomalenie v závere až na 80 km/h
Peugeot e-2008150 kilometrov25 kWh / 100 km86 %
7 °C170 - 180 km125 km/h, práce na ceste
Volkswagen ID.3150 kilometrov25,9 kWh / 100 km69 %7,5 - 11 °C210 - 220 kmPršalo
KIA e-Soul150 kilometrov26,3 kWh / 100 km57 %5 - 9 °C230 - 240 km
Mercedes-Benz EQA148 kilometrov26,8 kWh / 100 km61 %8 - 13 °C230 - 240 km
Audi e-tron GT152 kilometrov26,8 kWh / 100 km-17 - 19 °C300 - 310 km
Škoda Enyaq iV 80149 kilometrov27,8 kWh / 100 km57 %6 - 9 °C260 - 270 km20" pneu, s TČ
Volkswagen ID.3 Max156 kilometrov27,9 kWh / 100 km80 %0 - 5,5 °C190 - 200 kmZimné 20" pneu, bez TČ
Audi e-Tron Sportback148,5 kilometrov28 kWh / 100 km51 %19 - 26 °C290 - 300 km
Volkswagen ID.4 Max149 kilometrov28,2 kWh / 100 km57 %6 - 9 °C260 - 270 km21" pneu, s TČ
Mercedes-Benz EQC148 kilometrov28,9 kWh / 100 km54 %19 - 23 °C270 - 280 km
BMW iX3149,1 kilometrov32,8 kWh / 100 km68 %
-5 - 1 °C215 - 225 km
Mercedes-Benz EQV144 kilometrov39,8 kWh / 100 km69 %3,5 - 7,5 °C210 - 220 km
Mini Cooper SE (2021)152 kilometrov15,8 kWh / 100 km80 %20 - 26 °C170 - 180 km
Citroën ë-Jumpy151 kilometrov31,8 kWh / 100 km78 %33 - 36 °C190 - 200 kmrýchlosť 137 km/h
DongFeng Seres 3151 kilometrov28,5 kWh / 100 km85%19 - 26 °C170 - 180 km V závere 100 km/h, spotreba sa nedala resetovať
Advertisement

Predbežné hodnotenie

Elektromobil Škoda Enyaq iV nás v mnohých ohľadoch potešil. Ide síce o prvý elektromobil od Škoda Auto, vďaka platforme MEB sa môže pochváliť veľmi dobrými parametrami. Dojazd v meste pri letných teplotách môže atakovať 500 kilometrov a na diaľnici sa môžete dostať na 300 kilometrov. Vďaka rýchlemu nabíjaniu sa ale viete dobiť už za 20 až 30 minút dojazdu na ďalších 200 kilometrov dojazdu, takže ani dlhšie cesty nemusia byť problém. Príjemne nás určite prekvapil interiér, ktorý pôsobí naozaj veľmi komfortne a prémiovo. Už teraz sa tešíme na plnohodnotný týždňový test Škoda Enyaq iV, z ktorého vám budeme môcť priniesť oveľa viac dát.

20. apríla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+