MojElektromobil

Aktualizované 25.7.2022 – Ministerstvo vnútra SR už vyhlásilo prvé verejné obstarávania v súvislosti s avizovaným nákupom elektromobilov, plug-in hybridov a AC a DC nabíjacích staníc pre nové vozidlá. Verejné súťaže sú zverejnené priamo na stránke Úradu pre verejné obstarávanie.

Momentálne je vyhlásená verejná súťaž o zákazku na dodanie 83 elektromobilov v civilnom prevedení Hatchback, prípadne CUV – crossover, na automobily s plug-in hybridný pohonom typu SUV, a na nabíjacie stanice. Vyzerá to tak, že dochádza k postupnému plneniu plánov, zatiaľ s využívaním financovania z Plánu obnovy a odolnosti.

V prípade nabíjacích staníc má Polícia záujem o zakúpenie 50 kusov AC nabíjacích staníc s výkonom 22 kW a jedným konektorom, 185 kusov AC nabíjacích staníc s výkonom 22 kW a dvomi konektormi pre súčasné nabíjanie dvoch áut, 8 DC nabíjacích staníc s výkonom 50 kW a jedným CSS konektorom a 2 kusy DC nabíjacích staníc s výkonom 100 kW (2 x 50 kW) pre súčasné nabíjanie dvoch elektrických áut. V rámci zákazky sa počíta aj s pozáručným servisom, náhradnými dielmi či dokonca s presunom nabíjacej stanice na území SR.

Pôvodný článok zo 16.2.2022

Ministerstvo vnútra SR ide pre svoje potreby nakúpiť elektromobily a plug-in hybridy. Vyplýva to z verejného obstarávania zverejneného pod názvom „Ekologické automobily“.

Nákup v predpokladanej hodnote 26 699 591€ bez DPH bude spolufinancovaný z fondov Európskej únie. Časť z vozidiel (300 kusov) bude určená priamo pre bežný výkon Policajného zboru SR, nakoľko majú byť doplnené o majáky a zvukové výstražné zariadenia, ako aj o set polepov pre jasné označenie príslušnosti vozidla k Policajnému zboru SR.

Druhá časť vozidiel (205 kusov) má byť dodaná bez viditeľného označenia príslušnosti k PZ SR, a do tretice je tu časť vozidiel (200 kusov), s takzvanou skrytou príslušnosťou k policajnému zboru, o čom hovorí požiadavka na svetelné a zvukové výstražné zariadenie pre skrytú montáž.

V rámci vyhlásenej verejnej súťaže má byť dodaných viacero typov vozidiel:

 • 100 kusov elektromobilov typu hatchback za 2 756 000€. 83 kusov bude financovaných z Plánu obnovy a odolnosti, 17 kusov priamo zo štátneho rozpočtu
 • 15 kusov elektromobilov typu SUV za 564 424€. 10 kusov bude financovaných z Plánu obnovy a odolnosti, 5 kusov zo štátneho rozpočtu
 • 10 elektromobilov typu dodávka za 298 754€. 5 kusov bude financovaných z Plánu obnovy a odolnosti, 5 kusov zo štátneho rozpočtu
 • 100 plug-in hybridov typu sedan za 3 222 800€. 80 kusov bude financovaných z Plánu obnovy a odolnosti, 20 kusov zo štátneho rozpočtu
 • 100 plug-in hybridov typu SUV za 3 977 845€. 80 kusov bude financovaných z Plánu obnovy a odolnosti, 20 kusov zo štátneho rozpočtu
 • 180 plug-in hybridov typu hatchback za 4 990 894€. 147 kusov bude financovaných z Plánu obnovy a odolnosti, 33 kusov zo štátneho rozpočtu
 • 360 plug-in hybridov typu kombi za 10 888 874€. 300 kusov bude financovaných z Plánu obnovy a odolnosti, 60 kusov zo štátneho rozpočtu

Časť chce hneď, časť možno dokúpi neskôr

Celkovo teda ide o 865 ekologických vozidiel, z čoho 125 pripadá na elektromobily a 740 na plug-in hybridy. Vyššie uvedená celková cena predstavuje odhadovanú hodnotu jednotlivých zákazok bez DPH. Záujemca môže predložiť ponuku na jednu časť predmetu zákazky alebo na ľubovoľný počet časti predmetu zákazky. Hlavným kritériom pri výbere konečného dodávateľa bude cena, samozrejme okrem splnenia všetky požiadaviek na presné technické špecifikácie vozidiel a záručných podmienok.

Lehota dodania je vo všetkých častiach zákazky 210 dní od nadobudnutia účinnosti zmluvy, z čoho efektívne vyplýva, že elektromobily a plug-in hybridy chce Ministerstvo vnútra SR začať využívať ešte tento rok.

Z predpripravených kúpnych zmlúv ďalej vyplýva, že Ministerstvo vnútra SR chce 705 vozidiel zakúpiť v priebehu roka 2022, pričom na zvyšných 160 využíva klauzulu o opcii s možnosťou dvojročného uplatnenia. To znamená, že v priebehu dvoch rokov od podpísania zmluvy môže od dodávateľa zakúpiť vozidlá v rovnakej výbave za tú istú garantovanú cenu, a to do vopred dohodnutého počtu kusov. Nemusí pritom ísť o počet kusov v maximálnej dohodnutej výške.

Napríklad pri zmluve na Elektromobil typu hatchback sa hlavné plnenie týka dodania 83 kusov vozidiel a doplňujúca opcia umožňuje v priebehu dvoch rokov dokúpiť ďalšie vozidlá do maximálneho počtu 17 kusov. Reálne ale môže ísť o 0 až 17 kusov.

Nákup spomínaných 705 kusov vozidiel, ktorý prebehne ešte v roku 2022, bude financovaný z Plánu obnovy a odolnosti, komponent Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí, bezpečnosť a ochrana obyvateľstva. Na tento účel bolo vyčlenených 20,2 miliónov € bez DPH. Vozidlá sú určené pre policajné hliadky, operatívcov a vyšetrovateľov. Obmena 705 kusov vozidiel v kategóriách elektro a plug-in hybrid predstavuje asi 10% vozového parku MV SR.

„Toto verejné obstarávanie je samozrejme v súlade s  koncepciou obnovy osobných vozidiel autoparku MV SR do roku 2031 , ktorá na ministerstve vnútra dlhodobo chýbala a pripravili sme ju po dôkladnej hĺbkovej analýze stavu a potrieb rezortu. Znižovanie priemerného veku vozidiel sa okrem úspor pri bežných výdavkoch odrazí aj na bezpečnosti posádok a v neposlednom rade na znížení úrovne produkovaných emisií, pri tomto nákupe to odhadujeme na 2700 ton.“

Roman Mikulec, minister vnútra SR

Vie presne, čo chce

V príslušných dokumentoch pre záujemcov o získanie kontraktu na dodanie vozidiel sú presne špecifikované všetky podmienky, ktoré musia byť splnené. Napríklad:

 • všetky automobily musia byť nové, nepoužívané s údajom na počítadle nie vyšším ako 40 km
 • automobily nesmú byť vyrobené viac ako 6 mesiacov pred momentom dodania
 • záruka na vozidlo min. 5 rokov / min. 150 000 km
 • záruka lítium-iónovej batérie min. 7 rokov / min. 150 000 km, a to na stratu kapacity pod úroveň 70% pôvodnej kapacity batérie
 • splnené musia byť napríklad aj presné kritéria na dojazd či maximálnu spotrebu elektromobilu

Vybuduje vlastnú sieť nabíjacích staníc

V súvislosti s plánovaným nákupom elektromobilov a plug-in hybridov nás zaujímalo, ako bude riešená otázka ich nabíjania. Obrátili sme sa preto na tlačové oddelenie Ministerstva vnútra SR. Ako sme sa dozvedeli, rezort vnútra si plánuje pre svoje potreby vybudovať vlastnú sieť nabíjacích staníc po celom Slovensku. Bližšie podrobnosti nateraz nepoznáme.

MV SR plánuje pre plug-in hybridné a elektrické vozidlá v priebehu tohto roka vybudovať vlastnú sieť nabíjacích staníc, ktorá bude pokrývať potreby MV SR v rámci celej SR.

Alena Koišová, tlačové oddelenie MV SR

Náš tip
Ministerstvo obrany SR chce byť zelenšie, buduje nabíjacie stanice pre elektromobily
25. júla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+