MojElektromobil

Portál mytrnava.sme.sk informoval o tom, že mesto Piešťany plánuje posilniť mestskú hromadnú dopravu o elektrické autobusy. Momentálne je vo fáze hľadania nového dopravcu, ktorý by to mal zabezpečiť.

V pláne je uzatvoriť zmluvu na obdobie 10 rokov, pričom platná by mala byť od 1. januára budúceho roka. Úspešný uchádzať má zabezpečiť 10 nových autobusov, minimálne 4 z nich musia byť kompletne na elektrický pohon. Podmienkou je, aby boli autobusy vyrobené aspoň v roku 2022. Mesto pre to vyčlenilo rozpočet vo výške 12,6 milióna eur. Uchádzači môžu ponuky predkladať do 17. mája tohto roka.

Mohlo by vás zaujímať:

Piešťanská MHD najazdí ročne približne 732-tisíc kilometrov, dopravca bude dopravu zabezpečovať nielen v samotnom meste, ale aj v mestskej časti Kocurice.

Elektrobus v meste. Aké sú výhody?

Prevádzka elektrobusov ako prostriedkov mestskej hromadnej dopravy so sebou prináša niekoľko nesporných výhod. V prvom rade sú to nižšie náklady nielen na samotnú prevádzku, ale aj ich údržbu.

Mercedes-Benz eCitaro
Elektrobus Mercedes-Benz eCitaro | Zdroj: Mercedes-Benz

Dôležité sú aj nulové lokálne emisie, ktoré prispievajú k čistejšiemu vzduchu v meste. Veľkou výhodou je to, že prevádzka elektrifikovaných vozidiel je v porovnaní so spaľovacími výrazne tichšia, čo tiež prispieva ku komfortu obyvateľov.

Aj EÚ má záujem o to, aby bola doprava v mestách čistejšia. Chce, aby nové mestské autobusy predávané od roku 2030, boli úplne bez emisií. Je to pomerne odvážny, no nie nesplniteľný cieľ.

Elektrobusy na Slovensku

Elektrické autobusy sú dnes už bežnou časťou slovenských ciest, najmä v mestách. Jazdia napríklad v Bratislave, na jeseň tohto roka by v hlavnom meste mali pribudnúť aj štyri vodíkové autobusy. V Demänovskej doline premáva elektrický skibus, ktorý preváža lyžiarov do tamojšieho lyžiarskeho strediska.

Náš tip
PAAS: Rezidentské parkovanie v Bratislave. Ako je to s elektromobilmi?
20. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+