MojElektromobil

Ekologická a bezplatná. Taká je po novom kyvadlová doprava v rámci komunity Kaprune v salzburskom Pinzgau. Od štedrého dňa je tu v prevádzke prvý rakúsky plne elektrický skibus. Bližšie informácie na svojich stránkach uverejnil auto.oe24.at.

Trasa tohto nového skibusu sa začína v centre obce a vedie k stanici Maiskogelbahn. Od tohto bodu sa cestujúci dostanú vyššie na svah prostredníctvom lanoviek.

Elektrické autobusy sú budúcnosťou zdieľanej dopravy. Zdroj: Tobus

 

Dostatok priestoru pre 67 cestujúcich

Partnermi bezplatného skibusu poháňaného čistou elektrinou sú Gletscherbahnen, obec a v neposlednom rade turistické združenie Kaprun. Celková dĺžka skibusu je 9,5 metra a šírka 2,33 metra. Vďaka týmto rozmerom sa skibus dokáže otáčať v úzkych mestských uličkách. Po večeroch sa potom nabíja v garáži Postbusu v Zell am See.

Elektrický skibus je úplne tichý bez emisií a s priestorom pre 67 cestujúcich. Zimní dovolenkári majú teraz možnosť vzdať sa svojich spaľovacích áut a nechať sa zviesť do cieľa bez emisií. Na základe odhadov Gletscherbahnen by sa týmto spôsobom mohlo ušetriť len v Kaprune približne 1,5 milióna auto-kilometrov ročne.

Elektrobusy nie sú novinkou

Elektrobusy v Rakúsku už dávno nie sú novinkou. Spoločnosť Postbus AG prevádzkuje od minulého roka vo Vorarlbergu štyri plne elektrické autobusy pre miestny dopravný zväz. V lete 2022 by malo byť v južnom Weinvierteli do prevádzky uvedených celkovo jedenásť e-Postbusov, čím by sa oblasť mala premeniť na E-Bus región.

Okrem týchto plne elektrických spojov zastrešuje ďalej spoločnosť Postbus niekoľko liniek, po ktorých jazdia plne elektrické autobusy už niekoľko rokov. Svoje kapacity by však chcela ďalej rozširovať a do roku 2027 prevádzkovať už celkovo 62 nových elektrobusov.

Scania Citywide elektrický autobus | Zdroj: ABB / Alexander Klačman

Elektrický skibus nechýba ani v Demänovskej doline

Plne elektrický skibus nechýba ani na Slovensku. TASR informovala o nasadení plne elektrického skibusu v obci Demänovská Dolina. Od tohto týždňa je v prevádzke elektrický skibus, ktorého primárnou úlohou je slúžiť pre dopravu tamojšieho lyžiarskeho strediska.

Katarína Šarafínová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) potvrdila, že skibusová doprava bola v tomto regióne výrazne posilnená. Prevádzkovanie elektrického skibusu je naplánovaná do polovice marca. Cieľom je dosiahnuť na zníženie počtu spaľovacích áut v Demänovskej Doline.

Skibusy jazdia po celom Liptove v podstate už viac ako desať rokov. Vo vozidlách sú obrazovky a aj zvukové hlásiče. Nechýbajú tu ani mobilné hlásiče, prostredníctvom ktorých si lyžiari v mobilnej aplikácií overia, či ich skibus nie je plný.

 

1. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+