MojElektromobil

Dopravný podnik Bratislavy okrem iného prevádzkuje aj mestskú hromadnú dopravu. Bratislavský samosprávny kraj nás informoval že Dopravný podnik Bratislava v súťaži vybral dodávateľa, ktorý dodá flotilu nových autobusov na vodíkový pohon. Nákup vodíkových autobusov má predstavovať najekologickejšiu cestu. Celkovo by malo ísť o 40 nízkopodlažných vozidiel do dĺžky 12 metrov.

Dopravný podnik Bratislavy chce byť čo možno najviac ekologický. Neváha pritom využiť aj tie najmodernejšie dostupné technológie. Ku plánovanej modernizácií sa vyjadril aj Martin Rybanský predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava a. s.. Podľa jeho slov predstavujú vodíkové autobusy v súčasnosti tie najzelenšie dopravné prostriedky s reálnym ekologickým potenciálom do budúcnosti. Dopravný podnik Bratislava sa tak už čoskoro stane prvým dopravcom s flotilou vodíkových autobusov na Slovensku a v Čechách.

Nákup vodíkových autobusov predstavuje najekologickejšiu cestu

Dopravnému podniku mimoriadne záleží na tom, aby sa znižovala jeho emisná stopa, takže hľadá varianty, ktoré by premenili MHD v Bratislave na ekologickejší spôsob prepravy. Nákup vodíkových autobusov pritom predstavuje najekologickejšiu cestu.

Vodíkový autobus vyrába aj Česká škoda | Zdroj: Škoda)
Vodíkový autobus vyrába aj Česká škoda | Zdroj: Škoda

Už dnes je preto podnik zaradený v zásobníku európskych projektov, ktoré sa zameriavajú na výrobu čistého vodíka a jeho použitie v oblasti mobility a dopravy. Dodávka týchto vodíkových autobusov by pritom predstavovala doteraz najväčší vodíkový projekt v rámci Slovenska.

Financie aj z fondov EÚ

Dodanie autobusov bude riadené rámcovou zmluvou na základe jednej alebo viacerých objednávok. Dopravný podnik má pritom právo podmieniť zadanie objednávky poskytnutím finančného príspevku z fondov Európskej únie, prípadne dodatočných finančných prostriedkov od hlavného mesta na  nákup nových autobusov. Dodacia lehota je pritom do 15 mesiacov od zadania objednávky. Po uplynutí zákonných lehôt podľa Zákona o verejnom obstarávaní Dopravný podnik Bratislavy prestúpi k podpisu zmlúv.

Na to ako byť ekologickejší existuje viacero ciest. Byť priateľom ekológie nie je len trendom dnešnej doby, ale aj cestou k priaznivej klíme pre budúce generácie. Práve vodíkový pohon pritom predstavuje jednu z najčistejších technológií, ktorých dopad na životné prostredie je takmer nulový.

Náš tip
Na Slovensku pribudne 40 čerpacích staníc na vodík
3. decembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+