MojElektromobil

Z Európskej komisie prichádzajú skvelé správy. Doprava v mestách by mohla byť do niekoľkých rokov o čosi čistejšia. Chce totiž, aby nové mestské autobusy predávané od roku 2030 boli bez emisií. Tento nový cieľ sa pritom nemá týkať len krajín Európy, ale má mať pozitívny vplyv aj na preľudnený Peking, ktorý prechod na ekologickú formu dopravy rozhodne potrebuje. Bezemisná MHD znie síce super, jej aplikácia do praxe však nejaký čas zaberie. Téme sa venoval portál politico.eu.

Elektrifikácia mestskej hromadnej dopravy do niekoľkých rokov?

Čínske spoločnosti zaoberajúce sa výrobou autobusov majú na európskom trhu rastúci podiel. Pomáha tomu najmä elektrifikácia vozidiel v jednotlivých krajinách. Autobusy s nulovými emisiami tvoria podľa dostupných informácií približne tretinu trhu v rámci Európskej únie a Spojeného kráľovstva, pričom asi 30 percent z toho tvoria vozidlá od čínskych značiek.

Stanovením pomerne skorého cieľa pre zabezpečenie ekologickejšej mestskej hromadnej dopravy Európska komisia podnieti aj európske firmy, aby postupovali v oblasti produkcie bezemisných autobusov rýchlejšie. Napríklad taká Kalifornia plánuje v roku 2029 úplne skončiť s predajom autobusov s naftovými alebo benzínovými agregátmi.

Elektrický autobus čínskej výroby
Elektrický autobus čínskej výroby | politico.eu

Automobilky ako napríklad Volvo, Daimler a MAN sa taktiež zaviazali, že do konca desaťročia znásobia svoju produkciu elektrických autobusov. Prechod na ekologickejší variant mestskej dopravy majú v rukách aj samotné mestá. Niekoľko veľkých európskych miest vrátane Kodane, Hamburgu, Milána, Paríža, Rotterdamu a Sevilly tiež prehlásilo, že budú do roku 2027 postupne končiť s autobusmi, ktoré obsahujú spaľovací motor.

Prechod na bezemisné autobusy rozhodne nebude jednoduchý. Aj napriek tomu, že Európska komisia chce ukončiť výrobu naftových a benzínových autobusov do roku 2030, realistickejší cieľ je možné hľadať až niekedy okolo roku 2040. Dôležité je taktiež zmieniť, že mestách vídame stále slúžiace autobusy so spaľovacími agregátmi, ktoré majú schopnosť byť v prevádzke ešte niekoľko rokov a ich výroba stále prebieha.

14. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+