MojElektromobil

BMW pred pár dňami predstavilo elektrický Mini Cooper. Príde na trh začiatkom roka 2020 a BMW si zaňho pýta približne 32 až 35 000 EUR.

Pre Mini Cooper s parametrami prvej gnerácie BMW i3 môže byť táto cenovka problémom. Podobnú cenovku dnes majú elektromobily s dojazdom vyše 300 km, napríklad Hyundai Kona Electric alebo Tesla Model 3. Budúci rok to bude vyzerať ešte horšie, pretože na trh sa dostane viac schopných elektromobilov.

 

Generálny riaditeľ BMW Harald Krueger pred pár dňami odstúpil zo svojej funkcie. Krueger bol v pozícii CEO iba štyri roky. Prišiel do BMW krátko po predstavení elektrického i3 v roku 2014. Keď minulý týždeň zamestnancom oznamoval dôvod odchodu, údajne hovoril o “obrovských zmenách”, ktoré sa dejú v automobilovom priemysle.

Počas Kruegerovho šéfovania sa zničili všetky pokusy BMW o elektrickú budúcnosť. Krueger spomalil príchod prvého elektrického BMW (i3), čo údajne viedlo k odchodu talentov z BMW. Predaje i3 sa spomalili a zdvojnásobila sa výroba spaľovacích modelov v čase, keď ich iné európske krajiny obmedzujú alebo úplne zakazujú, najmä tie s dieselovými motormi. BMW navyše stratilo podiel na trhu v prospech konkurentov ako Mercedes-Benz.

Manažér BMW: Dopyt po elektromobiloch neexistuje

Ešte pred dvoma týždňami jeden z vedúcich manažérov Klaus Fröhlich povedal, že ošiaľ okolo elektrických vozidiel je prehnaný a že neexistuje spotrebiteľský dopyt po elektrických vozidlách. Povedal to dokonca na podujatí BMW, kde automobilka hrdo oznámila elektrifikáciu 25 svojich modelov a skorší časový deadline na splnenie tejto výzvy .

 

Parametre starého elektromobilu

Nové elektrického Mini má slušný výkon 184 koní, no jeho 7,3-sekundová akcelerácia z 0-100 km/h je slabšia ako dvojročný Chevrolet Bolt. Verzia s dlhším dojazdom (270 km) bude k dispozícii za vyššiu sumu, hoci ju BMW nekonkretizovalo.

BMW (vrátane Mini) je známe kvalitou svojich vozidiel a značka Mini má lojálnych zákazníkov, takže elektrické Mini si určite nájde fanúšikov. Kým však zvyšok priemyslu už prechádza „obrovskými zmenami“, o ktorých hovoril Krueger pri resignácii, prvé elektrické Mini má technológie a parametre BMW i3 z roku 2014.

BMW elektrická budúcnosť

 

Dojazd 230 km zvládne niekoľko každodenných ciest do práce a domov. Elektrická verzia by mohla pekne zapadnúť do systému zdieľania áut, ktoré Mini prevádzkuje. Plánované elektrické SUV značky BMW –  iX3 a iX4 – by však mali byť oveľa schopnejšie elektromobily.

 

 

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

18. júla 2019
Zdroj: The Verge

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+