MojElektromobil

Nabíjacia infraštruktúra pre elektromobily je na Slovensku pomerne slabá, no elektromobilisti sa sťažovať nemôžu. Vzhľadom na to, že sme v predajoch na chvoste Európy, infraštruktúra postačuje. Zatiaľ. Avšak treba sa pripraviť na to, že počet elektromobilov na slovenských cestách bude neustále rásť, takže každá jedna nabíjačka navyše sa môže hodiť.

Nové nabíjačky v Banskej Bystrici

Nové nabíjacie stanice pre elektromobily pribudnú aj v Banskej Bystrici. Samozrejme, že v meste pod Urpínom nepôjde o prvé. Pomerne slušné zastúpenie tú má GreenWay aj ZSE Drive, v meste nechýbajú ani nabíjačky od Ejoin. Najväčšie zastúpenie majú nabíjacie stanice pri banskobystrickom nákupnom centre, kde má napríklad ZSE Drive nové stojany s výkonom 300 kW.

Ján Nosko, primátor mesta Banská Bystrica, na sociálnej sieti Facebook oznámil, že mesto získalo 219 600 eur na výstavbu nových nabíjacích staníc. V statuse tiež uvádza, že podpora ekologických foriem dopravy patrí medzi priority mesta a v minulom roku sa Banská Bystrica zapojila do výzvy ministerstva hospodárstva.

Mesto v nej uspelo (dostane druhý najvyšší príspevok), spolu s ďalšími 12 samosprávami, a tak v ňom vyrastú nové nabíjačky. Obyvatelia a návštevníci mesta budú mať k dispozícii 35 nových nabíjacích bodov, v rámci prvej etapy sa počíta s 32 AC bodmi v mestských častiach Uhlisko a Fončorda.

Mohlo by vás zaujímať:

Postavené budú aj 3 DC rýchlonabíjacie body (výkon zatiaľ nepoznáme), ktoré sa budú nachádzať na verejných parkoviskách pri zimnom štadióne, Národnom atletickom štadióne SNP na Štiavničkách a v centre mesta. Teraz mesto vyhlási verejné obstarávanie na zhotoviteľa, ktorý sa postará o výstavbu nabíjačiek.

Nabíjacia infraštruktúra sa na Slovensku rozrastá

V roku 2023 na Slovensku pribudlo 111 nabíjacích lokalít, ktoré ponúkajú 325 nabíjacích bodov. Celkovo tak máme 740 lokalít s 1808 nabíjacími bodmi. Najviac je samozrejme AC nabíjačiek, čo sa týka DC bodov, stav je nasledovný:

  • 455 bodov s výkonom 50 kW
  • 149 bodov s výkonom 150 kW+
  • 32 bodov s výkonom 300 kW+

Najviac nabíjacích staníc sa nachádza v Bratislavskom kraji, najmenej v Košickom kraji. Podrobnejšie informácie a medziročné porovnanie nájdete v článku Nabíjacia infraštruktúra na Slovensku: Medziročné porovnanie 2023 vs 2022.

Náš tip
ZSE Drive zlepšuje pokrytie. Na týchto 4 miestach v januári nabijete zadarmo
13. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+