MojElektromobil

Zima je obdobím oddychu, lyžovania a športov na snehu. Ak sa na svah rozhodnete vyraziť na svojom elektromobile, tak s veľkou pravdepodobnosťou budete riešiť otázku dostupnosti nabíjacej stanice. Platí to hlavne v prípade ak sa vyberiete do lyžiarskeho strediska, ktoré príliš nepoznáte. Lyžovačka s elektromobilom samozrejme nie je ničím komplikovaným. Ak ste už niekedy vyrazili k moru alebo na výlet po Slovensku, tak s plánovaním nebude mať najmenší problém.

Kde hľadať informácie o dostupnosti nabíjacích staníc na Slovensku?

Pri plánovaní akéhokoľvek výletu na Slovensku môžete pri overovaní dostupnosti nabíjacích staníc pre elektromobily a plug-in hybridy môžete využiť webové databázy Nabky alebo PlugShare. Tieto informácie môžete teoreticky nájsť aj priamo v službe Mapy Google, prípadne navigáciu Waze. Primárne by však bolo dobré siahnuť po spomínaných špecializovaných databázach. Ďalšou možnosťou je samozrejme webová stránka alebo priamy kontakt konkrétneho lyžiarskeho strediska.

Obľúbené lyžiarske strediská na Slovensku: Ponúkajú nabíjačku pre elektromobily?

Na Slovensku máme množstvo populárnych lyžiarskych stredísk a menších svahov. Vďaka hornatosti nášho územia si jednoducho máme z čoho vyberať. Táto skutočnosť sa podpisuje aj na tom, že Slovensko patrí medzi populárnu destináciu zahraničných turistov. Aká je však vybavenosť najväčších lyžiarskych stredísk z pohľadu návštevníka, ktorý dorazí na elektromobile? Informácie sme čerpali z databázy PlugShare.

Jasná

V najbližšom okolí lyžiarskeho strediska Jasná sú 4 miesta s nabíjacími stanicami. Tesla Destination Charger s nabíjacím výkonom 11 kW nájdete na Hoteli Pošta. Tesla Destination Charger s výkonom 7 kW nájdete na hoteli Wellness Hotel Grand Jasná. Ďalším blízkym miestom je Ski & Wellness Residence Družba, kde je Tesla Destination Charger s nabíjacím výkonom 11 kW. Štvrtým miestom je Hotel Jasná, kde je umiestnený Tesla Destination Charger s výkonom 7 kW.

Tatranská Lomnica

V okolí lyžiarskeho strediska Tatranská Lomnica je možné nájsť 5 miesto s nabíjacími stanicami. Grandhotel Praha Tatranská Lomnica ponúka svojim hosťom prístup k dvojici nabíjacích staníc Tesla Destination Charger s výkonom 11 kW. Jedna z toho je dostupná pre všetky elektromobily, druhá je určená výhradne elektromobilom značky Tesla.

Ďalšou možnosťou je Hotel Lomnica, kde je možnosť využiť dvojicu nabíjacích prípojok Type 2 s výkonom 22 kW. Potrebné je mať vlastný kábel. Priamo v Tatranskej Lomnici je aj nabíjacia stanica od ZSE s prípojkami CHAdeMO, CCS/SAE a Type 2. Okrem toho je hneď v blízkosti Vila Beatrice kde sú dve nabíjacie stanice Tesla Destination Charger, jedna pre Tesly, druhá pre elektrické autá všeobecne. Spoplatnené nabíjanie je k dispozícii taktiež v Tatranskej Polianke na parkovisku Tatranského národného parku.

Štrbské Pleso

V okolí lyžiarskeho strediska na Štrbskom Plese je možné nájsť 5 nabíjacích staníc. Konkrétne ich ponúka Hotel FIS, Hotel Patria, Hotel Solisko, Grand Hotel Kempinski High Tatras a Hotel Crosus.

PARK SNOW Donovaly

V prípade, že sa na lyžovačku vydáte do strediska PARK SNOW Donovaly, tak v okolí máte platené nabíjanie, ktoré ponúka Hotel Galileo.

Vrátna Free Time Zone

Najbližšie nabíjacie stanice sú umiestnené v Terchovej. Konkrétne ide o 3 nabíjačky umiestnené pri objektoch Challets MAFIS, RIC Terchovec a Drevenice Terchová Resort.

Snowparadise Veľká Rača Oščadnica

Priamo v stredisku je umiestnená nabíjacia stanica prevádzkovateľa ejoin s dvojicou konektorov Type 2 a výkonom 22 kW.

Bachledka SKI&SUN

Najbližšia možnosť pre tradičné nabíjacie elektrických áut je umiestnené v blízkej Blaščackej doline. Ponúka ho Belianska Chata, avšak štandardne len pre ubytovaných hostí. Ďalšou možnosťou je krátky presun do Ždiaru, kde má nabíjaciu stanicu penzión Kamzík RESORT, opäť však pre ubytovaných hostí a návštevníkov reštaurácie. Blízky Wellness Penzión Strachan má taktiež osadenú nabíjaciu stanicu. Tú by vám mali sprístupniť na požiadanie za nabíjací poplatok.

Ružomberok – Malinô Brdo Ski & Bike

Najbližšie nabíjanie je dostupné pri Kolibe U Dobrého Pastiera. Nabíjanie je štandardne dostupné za poplatok 6€, v prípade konzumácie v reštaurácii vo výške aspoň 30€ je nabíjanie za polovicu, pri útrate nad 50€ zdarma. Praktickejšou možnosťou preto môže byť prechod na OMV v Ružomberku (Tatranská cesta 66), kde nájdete nabíjaciu stanicu GreenWay. Ďalej je v okolí aj nabíjanie na Salaši Krajinka.

Ski Centrum Strednica

Najbližšie nabíjacie stanicu sú k dispozícii na Wellness Penzióne Strachan. Tú by vám mali sprístupniť na požiadanie za nabíjací poplatok. Nabíjaciu stanicu pre ubytovaných hostí a návštevníkov reštaurácie má aj blízky penzión Kamzík RESORT.

Vaše tipy

Pre tých, ktorí sa chystajú lyžovať do strediska Donovaly, Malinô Brdo alebo Jasná ste nám odporučili privát Štyri Lipy, kde je nabíjanie za poplatok dostupné priamo na parkovisku.

Ďalším vašim obľúbeným miestom na lyžovanie je Lyžiarske stredisko Látky. V tomto prípade je najbližšie nabíjacia stanica ejoin, ktorá je umiestnená na adrese Partizánska 5-7, 962 05 Hriňová, čo je približne 12 kilometrov od hotela Zerrenpach a samotného svahu.

Spomenuli ste aj Hotel FIS na Štrbskom plese, kde je síce dostupné nabíjanie pre elektromobily, no využívať ho môžu len ubytovaní hostia.

Často treba hľadať v okolí

Pokrytie klasickými nabíjacími stanicami pre elektromobily priamo v obľúbených lyžiarskych strediskách a parkoch má ďaleko od ideálu. Treba však myslieť na to, že elektromobily a plug-in hybridy je možné nabíjať aj cez klasickú elektrickú zásuvky a tie sa väčšinou dajú nájsť v okolí. Napríklad na priľahlých ubytovacích a stravovacích zariadeniach.

V dosahu niekoľkých kilometrov obvykle bez najmenších problémov nájdete miesto, kde budete môcť nabiť svoje elektrické auto. Ďalšou možnosťou, v prípade núdze je to, že poprosíte majiteľa niektorej z priľahlých chát, ktorý vám na nabitie poskytne svoju elektrickú zásuvku.

Náš tip
Ako vyzerá dovolenka pri mori, keď vlastníte elektromobil? | Rozhovor
13. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+