MojElektromobil

Nabíjanie elektrického auta je jednoduchšie, než by ste si mysleli. V porovnaní s tradičným strojom so spaľovacím motorom si to stále vyžaduje trochu plánovania, najmä na dlhších cestách, ale ako sa nabíjacia sieť rozrastá a dojazd batérií automobilov sa zvyšuje, je menej a menej pravdepodobné, že vás zastihnú nepríjemnosti.

Existujú tri hlavné spôsoby nabíjania vášho EV – doma, v práci alebo pomocou verejného nabíjacieho bodu na okraji cesty alebo na čerpacej stanici.

Od diaľničných služieb po početné hotelové parkoviská a nákupné centrá. Nájdenie ktorejkoľvek z týchto nabíjačiek je pomerne jednoduché, pričom väčšina elektromobilov obsahuje satelitnú navigáciu so zakreslenými stránkami a aplikácie pre mobilné telefóny, ako napríklad Chargemap, ktoré vám ukážu, kde sa nachádzajú nabíjacie body v celej Európe a kto ich prevádzkuje.

Ako zaplatím na verejnej nabíjačke?

Verejné nabíjacie stanice ponúkajú množstvo spôsobov platby, často prostredníctvom špeciálnej karty alebo platobnej aplikácie vo vašom telefóne.

Mnohé nabíjačky však čoraz viac využívajú bezkontaktnú technológiu, čo znamená, že môžete platiť bežnou debetnou alebo kreditnou kartou. Presadila sa aj legislatíva, ktorá umožňuje „ad-hoc prístup“ bez nutnosti platiť členský poplatok alebo vstúpiť do dlhodobého finančného záväzku predtým, ako bude možné účtovať poplatky.

V konečnom dôsledku to, kde a kedy nabíjate, závisí od toho, ako a kde auto používate. Ak však EV zapadá do vášho životného štýlu, je pravdepodobné, že väčšinu nabíjania vykonáte cez noc doma, pričom na verejných nabíjacích staniciach budú dobíjané iba krátko, keď ste vonku.

Aká je situácia na Slovensku?

Slovensko má v porovnaní s okolitými krajinami veľmi dobré pokrytie nabíjacích staníc. Vzhľadom k tomu, že na našich cestách jazdí malý počet elektromobilov, sú dnes nabíjacie body nedostatočne využívané.

Medzi významnejších hráčov s dobrým pokrytím zaraďujeme spoločnosti ZSE a Greenway, ktoré pokrývajú významné uzly. Do segmentu plánujú vstúpiť aj tradičné čerpacie body ako napríklad spoločnosť Shell.

Zároveň vláda schválila z plánu obnovy balík vo výške takmer 55 miliónov eur, za ktoré budú vybudované tisícky nabíjacích bodov po celom Slovensku. Bude sa jednať o nabíjacie body aj v malých obciach a na bežných parkoviskách, aby bolo nabíjanie naozaj dostupné aj pre bežných ľudí.

Veľká časť peňazí je je určená na vybudovanie výkonných nabíjacích staníc na veľkých odpočívadlách:

Sekule, Jarovce, Zeleneč, Hrádok, Zamarovce, Sverepec, Ivachnová, Hybe, Štrba, Malý Šariš , Janovík, Jarovce, Zlaté Piesky, Červeník, Hrádok, Zamarovce, Považská Bystrica, Hybe, Štrba, Levoča, Malý Šariš, Janovík.

Nabíjanie na odpočívadlách bude do 30 minút a bude obsahovať veľké množstvo nabíjacích bodov, aby sa nestávalo, že budú mať vodiči zbytočné zdržania.

Kde nabíjajú ľudia vlastniaci elektromobily najčastejšie?

Prax ukazuje, že až 90% nabití elektromobilov sa vykoná na súkromných nabíjačkách, čiže doma, alebo v práci. Ľudia ktorí majú elektromobil v meste a necestujú na veľké vzdialenosti, čo je väčšina z nás, nabíjajú na jednom mieste a hlavne v noci. Šetria tým totiž náklady a predlžujú životnosť batérie. Ak si teda idete kúpiť elektromobil a máte garáž, pravdepodobne si nainštalujete wallbox a ak svoju garáž nemáte, môžete si aj na Slovensku zaobstarať nabíjačku napojenú napríklad na verejné osvetlenie.

Článok vznikol v spolupráci so SEVA, čoho je portál MôjElektromobil.sk súčasťou.

Náš tip
Aký je reálny dojazd elektromobilov? | Mýty a fakty
3. septembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+