MojElektromobil

Hyundai už nejakú dobu testuje nový elektromobil IONIQ 5. Len pár týždňov pred oficiálnym predstavením automobilka púta pozornosť novými fotkami, videami a informáciami o ultrarýchlom nabíjaní.

Elektromobil Hyundai Ioniq 5

Hyundai sa chce stať jedným z globálnych lídrov v elektromobilite. Automobilka približne mesiac pred predstavením zverejnila množstvo fotografií, videá a informácie o nabíjaní elektromobilu IONIQ 5.

IONIQ 5 sa najnovšie chváli špeciálnou grafikou svetlometov – parametrické pixely, ekologickou farebnou úpravou povrchu, 20-palcovými aerodynamickými diskami kolies a kapotou v tvare písmena V. Vozidlo je vyvíjané na globálnej modulárnej platforme pre elektromobily E-GMP.

Elektromobil Hyundai IONIQ 5 (Zdroj: Hyundai)

V2L a ultrarýchle nabíjanie

Automobilka poodhalila aj systém V2L (vehicle-to-load), vďaka ktorému môžete napájať z tohto vozidla rôzne spotrebiče cez 110/230V zásuvku. Čo sa týka batérie vozidla, tá podľa Hyundai dokáže dobiť 100 km dojazdu za 5 minút nabíjania. To nie je samo o sebe veľmi relevantná informácia, keďže nabíjací výkon je rôzny v priebehu nabíjania.

Elektromobil Hyundai Ioniq 5 má palubné AC nabíjanie cez 1 fázu do 2,3 kW a cez 3 fázy do výkonu 11 kW. Model má podporuje DC ultrarýchle nabíjanie až do 232 kW. Teda nabitie z 10-80% stavu batérie len za 18 minút vďaka 800V systému.

Elektromobil Hyundai IONIQ 5 (Zdroj: Hyundai)

Viaceré technické špecifikácie tohto modelu unikli nedávno cez rakúsku pobočku značky. Predčasne sme zistili napríklad výkon vozidla, ktorý čini 230 kW. Budú ho poháňať všetly štyri kolesá (all-wheel drive). To zabezpečí akceleráciu z 0-100 km/h za 5,2 sekundy a dojazd modelu bude 450 km podľa WLTP metodiky.

Model bude dlhý 4 460 mm, široký 1 890 mm, vysoký 1 600 mm a jeho rázvor bude mať dĺžku 3 000 mm.

Elektromobil Hyundai IONIQ 5 (Zdroj: Hyundai)

Elektrická trojka IONIQ

Hyundai má už pár rokov v ponuke elektrifikované modely Ioniq (mild hybrid, plug-in hybrid) a tiež plne elektrický model Ioniq Electric (náš test). Novú generáciu plne elektrických modelov Hyundai predstavujú Ioniq 5, Ioniq 6 a Ioniq 7.

Model IONIQ 5, ktorý príde na trh najskôr zo spomenutej trojice (začiatok 2021), vychádza z konceptu 45 Concept. V najbližších rokoch pribudne športové kupé Ioniq 6 vychádzajúce zo záhadného konceptu Prophecy a tiež SUV Ioniq 7.

Pozrite si najnovšie videá IONIQ 5, ktoré zverejnila kórejská automobilka Hyundai:

14. januára 2021
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+