MojElektromobil

Automobilka Hyundai nám v marci predstavila svoj veľmi zaujímavý koncept plne elektrického vozidla s názvom Prophecy. O približne mesiac neskôr sme sa k elektromobilu Prophecy vrátili a v rozobrali niekoľko veľmi zaujímavých detailov. Neprešli ani tri týždne a už tu máme oficiálne potvrdenie, že sa Hyundai Prophecy dostane do sériovej výroby, a to spolu s retro crossoverom 45 EV.

Najprv 45 EV, potom Prophecy

V rozhovore so serverom Auto Express to potvrdil viceprezident globálneho dizajnového centra automobilky Hyundai, SangYup Lee: „Budú k dispozícií produkčné verzie modelu Prophecy, ktoré prídu po produkčnej verzii konceptu 45. Elektromobil 45 je viac inšpirovaný 70. rokmi, ale v modernom SUV štýle, ktorý je viac mainstreamový. Prophecy je inšpirované streamlined érou 30. rokov. Tieto dve autá ukazujú, aké spektrum dizajnov dokážeme priniesť„, tvrdí SangYup Lee.

hyundai prophecy a 45 ev

Vzhľadom na skutočne pozoruhodné zmeny v dizajne interiéru, v prípade Hyundai Prophecy, je táto správa prekvapivá a potešujúca zároveň. Tento model sa úplne vzdáva tradičného volantu, ktorý nahrádza joystickmi. Túto myšlienku nevidíme po prvýkrát, no v sériovej výrobe sa o niečo také ešte nikto nepokúsil. Obe vozidlá sú postavené na platforme Electric-Global Modular od Hyundai, ktorá prináša viac priestoru pre pasažierov.

EV skateboardová platforma s miernym previsom a kapotou vytiahnutou vpred nám umožňuje roztiahnuť kabínu a priniesť viac miesta vo vnútri. Prophecy je sedan budúcnosti – no nejde o tradičný typ sedanu. Vo vnútri bude množstvo miesta a viac zakrivených tvarov, a to znamená veľa„, dodáva Lee.

Nová éra dizajnu

Už z dizajnu oboch áut je jasné, že sa Hyundai snaží priniesť výrazné novinky do svojho portfólia. Podľa ďalších slov Leeho je cieľom firmy vytvoriť autá, ktoré budú po dizajnovej a funkčnej stránke odlišné, no ako celok budú ako jeden tím: „Naše autá budú niečo ako šachovnica, na ktorej máte kráľovnú, kráľa, strelca a koňa. Vyzerajú odlišne, fungujú odlišne, ale spoločne prichádzajú ako jeden tím.“ Automobilka chce ľuďom ukázať, že po dizajnovej stránke nemusia mať autá stále totožné znaky a môžu vyzerať úplne odlišne.

Kedy konkrétne by mal prísť Hyundai Prophecy a 45 EV do predaja známe nie je, no v prípade crossoveru sa počíta s koncom tohto roka, zatiaľčo Prophecy by si malo odbiť debut v priebehu 2021. Stále však čakáme na konkrétne špecifikácie oboch modelov, ktoré nám automobilka zatiaľ nepredstavila.

Konkurencia tiež prechádza na elektromobily

Počas krízy pandémie množstvo automobiliek prehodnocuje svoje stratégie a postupne ohlasujú svoje plány s prechodom na elektromobilitu. Volkswagen sa po kríze zameria na elektromobily, prioritou je splnenie emisných noriem. Renault bude v Číne vyrábať už len elektromobily. Úplne tu ruší výrobu a predaj „spaľovákov“. Výroba elektromobilov v Európe sa po zmrazení obnovuje. Hyundai a Audi sú prví so spustením výroby elektromobilov.

25. apríla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+