MojElektromobil

Výroba elektromobilov v Európe aj na Slovensku bola v posledných týždňoch paralyzovaná z rôznych dôvodov vyplývajúcich z pandémie vírusu COVID-19. Hyundai a Audi už reštartujú výrobu svojich e-modelov. Na Slovensku zatiaľ funguje len závod Kia.

Hyundai a Audi ako prví

Elektromobily Hyundai Kona Electric, vyrábané v českých Nošoviciach, sa po trojtýždňovej pauze opäť vyrábajú. Spustené sú tu zatiaľ dve z troch pracovných zmien.

Fabrika v Nošoviciach obmedzuje zhromažďovanie veľkého množstva zamestnancov na jednom mieste. Na odpočívacie priestory namontovala rozdeľovače a tieto priestory dezinfikuje niekoľkokrát denne. Nie je jasné, či 3-týždňový výpadok ovplyvní aj výrobný cieľ 30-tisíc elektromobilov Kona ročne.

Do maďarskej fabriky Audi v Györe, kde sa vyrábajú motory pre model e-tron, sa vrátilo približne 100 zamestancov výroby. Montáž celého modelu prebieha v belgickom Bruseli, ktorý plánuje obnoviť jeho výrobu 20. apríla. E-tron, ako aj plug-in hybridný Audi A3 Sportback e-tron, sa vyrába aj vo fabrike v nemeckom Inglostadte. Ten plánuje obnoviť výrobu 27. apríla.

Audi e-tron výroba Brusel
Výroba Audi e-tron v Bruseli (Foto: Audi)

Situácia v Európe, Číne a USA

Výroba modelu Mercedes-Benz EQC v nemeckom Bremen sa reštaruje 20. apríla. Volkswagen v Nemecku stále vyrába niektoré komponenty, no v piatich fabrikách aktuálne pracuje len 1 700 pracovníkov. Výroba VW na Slovensku je úplne odstavená do 19. apríla. Automobilka BMW predlžuje odstávku svojej výroby do 30. apríla.

V Číne je výroba elektromobilov v plnej prevádzke už približne mesiac. Tesla obnovila výrobu v Giga Shanghai v polovici februára. Renault prijal zaujímavé rozhodnutie – v Číne končí s výrobov spaľovacích modelov a bude vyrábať už len elektrické. K tomuto rozhodnutiu dospel z viacerých dôvodov.

Najväčšou otázkou ostáva, kedy sa obnoví výroba elektromobilov v USA. Krajina je ťažko skúšaná pandémiou koronavírusu, má najviac nakazených ľudí aj obetí na svete.

Automobilka Tesla obmedzila výrobu elektromobilov na minimum a dnes vyrába aj pľúcne ventilátory a ochranné pomôcky pre zdravotníkov. Výroba elektromobilov Chevrolet Bolt automobilky GM je absolútne nejasná. Pre portál Electrek napísala, že „obnoví ich výrobu, keď to bude bezpečné“.

15. apríla 2020
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+