MojElektromobil

Nielen automobilky na Slovensku pristupujú k dočasnej odstávke výroby kvôli aktuálnej pandémii koronavírusu. Rovnako sa k tomu stavajú aj v zahraničí. Aktuálne takéto rozhodnutie prijala aj Tesla, ktorá informuje, že od 23. marca preruší výrobu vo Fremonte a New Yorku.

Tesla k tomuto rozhodnutiu pristúpila až po výraznom tlaku zo strany úradov, s ktorými sa v ostatných dňoch doťahovala. Zástupcovia Tesly tvrdili, že spoločnosť patrí medzi strategicky dôležité prevádzky a vzťahuje sa na ňu výnimka, čo znamená, že výrobu nemusí prerušiť. Postupne sa pritom obracali na miestne, štátne aj federálne úrady.

Vyzerá to tak, že so svojou argumentáciou nakoniec nepochodili a hoci naďalej prebiehali špekulácie ako vo výrobe aspoň čiastočne pokračovať, najčerstvejšie informácie už hovoria o oficiálnej odstávke. Zatiaľ sa to týka len výroby v spomínaných prevádzkach v New Yorku a Fremonte. Má to však niekoľko háčikov.

Tesla uvádza, že aspoň základná prevádzka vo Fremonte bude pokračovať, nakoľko je potrebné zabezpečiť služby a podporu pre majiteľov vozidiel aj celú nabíjaciu infraštruktúru.

Továreň v New Yorku zase odstaví všetku produkciu s výnimkou tej, ktorá zabezpečuje súčiastky a produkty nevyhnutné pre údržbu, infraštruktúru a kritický dodávateľský reťazec. Toto všetko vraj bude prebiehať v súlade s vládnymi nariadeniami.

Čiastočné odstávky výroby by mali potrvať prinajmenšom do 7. apríla. Aspoň to uvádza súčasné nariadenie. Zvyšné prevádzky zatiaľ budú fungovať v normálnom režime.

Tesla sa zároveň pripravuje na nasadenie „bezkontaktného odovzdávania vozidiel“, aby si zákazníci naďalej mohli prebrať svoje zakúpené elektromobily. V závere svojho vyjadrenia pripomína, že disponuje dostatkom finančných prostriedkov, aby zvládla aj aktuálne prichádzajúce časy veľkej neistoty.

20. marca 2020
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+