MojElektromobil

Slovenský automobilový priemysel v týchto dňoch dostáva poriadne zabrať. Výrobu sa rozhodla dočasne odstaviť aj posledná, štvrtá, automobilka – Kia Motors Slovakia.

Z dôvodu šírenia koronavírusu svoju výrobu preruší na dva týždne, a to od pondelka 23. marca 2020. Zástupcovia automobilky zatiaľ síce počítajú so 14 dňovým prerušením výroby, no či sa tento termín nebude predlžovať ukáže až reálny vývoj situácie na Slovensku, a v okolitých krajinách.

Tak ako v prípade ostatných automobiliek, ide primárne o preventívne opatrenie, ktoré by malo ochrániť zdravie zamestnancov a ich rodinných príslušníkov. Uzatváranie veľkých fabrík, kde na relatívne malom priestore združuje veľká koncentrácia ľudí, by zároveň malo výrazným spôsobom spomaliť šírenie ochorenia. Súčasné opatrenie sa vzťahuje na všetkých zamestnancov, okrem tých, ktorých prítomnosť je nevyhnutná.

Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. V súčasnosti Kia na Slovensku zamestnáva viac ako 3 800 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych úpravách – päťdverový Ceed, Sportswagon, ProCeed, Kia XCeed a športovo-úžitkový Kia Sportage.

Zástupcovia automobilky to síce neuvádzajú, no vzhľadom na celkový stav je veľmi pravdepodobné, že na rozhodnutí o odstávke sa podpísali aj ďalšie faktory – problémy s logistikou a klesajúce predaje.

O prerušení výroby ako prvý informoval koncern Volkswagen Slovakia, nasledovali trnavská fabrika PSA a nitriansky závod Jaguar Land Rover. To, že sa aktuálne pridala aj Kia znamená, že na Slovensku dočasne nebudú vyrábané žiadne automobily.

Odborníci očakávajú, že sa to kruto podpíše na celkovej ekonomike, no situácia je skutočne vážna a zdravie je našťastie stále na prvom mieste. Zostáva len dúfať, že opatrenia prinesú svoje ovocie a koronavírus čo najskôr prehrmí, aby sa život postupne mohol vrátiť k normálu.

Náš tip
Taxikári musia meniť biznis model. Elektromobily v Martine rozvážajú nákupy a jedlo
19. marca 2020
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+